20. listopadu 2012 17:24 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

O Armstrongově dopingu prý věděl i Sarkozy

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy |

PAŘÍŽ O dopingu cyklisty Lance Armstronga údajně věděl i tehdejší francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Tvrdí to bývalý šéf Francouzské antidopingové agentury (AFLD) Pierry Bordry, s nímž Armstrong během své kariéry dlouhá léta "válčil".

Bordry v rozhovoru pro týdenník Le Nouvel Observateur uvedl, že Armstrong po svém návratu k cyklistice v roce 2009 intervenoval u Sarkozyho, aby proti němu zakročil. "Sám Armstrong mi to řekl. Žádal prezidenta o mou hlavu," prohlásil bývalý šéf AFLD. Bordry následně kontaktoval kancelář prezidenta, aby si slova slavného amerického cyklisty ověřil. "Chtěl jsem, aby to Elysejský palác popřel, klidně neveřejně, ale nedostal jsem odpověď. Byl jsem hodně zklamán," poznamenal Bordry.

V říjnu 2009 se bývalý šéf AFLD setkal se Sarkozym a řekl mu o svém podezření, že sedminásobný vítěz Tour de France dopuje. Podle Bordryho mu tehdejší hlava státu odpověděla: "I Asterix měl svůj kouzelný nápoj," řekl s narážkou na známou komiksovou postavu. Sarkozy je velkým cyklistickým fanouškem. S Armstrongem se několikrát setkal, hovořil o něm jako o "velkém příteli" a "cyklistickém vyslanci Francie v USA".

Nyní dvaasedmdesátiletý Bordry volá po parlamentním vyšetřování politiků a funkcionářů, kteří podle něj zakrývali Armstrongovo podvádění. "Ve Francii platil o Armstrongovi zákon mlčení. Hodně lidí vědělo o tom, co se děje," řekl muž, jenž ze své funkce odstoupil v září 2010. Po jeho rezignaci napsal Armstrong na Twitteru: "Au Revoir Pierre". Dopingová minulost dostihla jednačtyřicetiletého Američana před měsícem, kdy byl oficiálně zbaven všech titulů včetně rekordních sedmi prvenství z Tour.

ČTK