Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obhájkyně se srazila s nejlepším vozíčkářem. A sny se rozplynuly

Sport

  15:29
LONDÝN/PRAHA - Obhájkyně titulu Tiki Gelanová z Etiopie a nejrychlejší vozíčkář světa Josh Cassidy se nechtěně srazili už na 15. kilometru Londýnského maratonu u občerstvovací stanice. Sny obou adeptů na celkové vítězství se v tu chvíli rozplynuly.

Tiki Gelanaová foto: Reuters

Cassidy po karambolu zuřil, bouchal pěstí do stolu, na němž stály kelímky s pitím. "Přesně o tom jsem mluvil," soptil 25letý maratonec. Roky on a jeho handicapovaní kolegové upozorňují pořadatele, že promíchávání obou kategorií skončí špatně a že by proto měli vozíčkáře na trať pouštět jako první. "Aby se nestalo ještě něco horšího," říkal. Znovu však nebyli handicapovaní sportovci vyslyšeni, až incident z tohoto ročníku možná konečně pořadatele donutí k zamyšlení. "Zvážíme do budoucna úpravy," naznačili londýnští organizátoři.

Vozíčkáři ve třetině závodu dojížděli čelo ženského pole, nebezpečně se proplétali jedni mezi druhými, pak Gelanaová vybočila z vláčku závodnic a natahovala se po drinku. Cassidy se blížil zezadu a protože jel rychle, už nedokázal kolizi zabránit. Gelenaová skončila na zemi, Cassidy jí pravým kolem přejel nohy. Oba se vrátili do závodu, naděje však byly v trapu. "Nevím, kdo je za to odpovědný, ale je to tak každý rok," zuřil vozíčkář, odřený, spálený od galusek. "Pokaždé běžkyně předjíždíme, protože my jezdíme třicítkou. Měl jsem nový pár kol za 40 tisíc a ty jsou zničené. Kdo mi je zaplatí? Aspoň doufám, že je Tiki v pořádku, mohlo nám to oběma zničit kariéru."

"Je mi moc líto, co se stalo," kála se Gelanaová

"Je mi moc líto, co se stalo," kála se Gelanaová. "Upadla jsem, narazila si obě nohy a pravý kotník a přetrhla tkaničku na botě. Snažila jsem se dostat do závodu, ale bolest už mě nepustila. Není to vina Joshe, ale je mi líto, že naše kolize ovlivnila jeho i moji šanci závod vyhrát." Japonka Akabaová, která nakonec doběhla třetí, byl v moment incidentu za oběma a karambol viděla. "Extrémně nebezpečné," popisovala. "O oddělených startech mluvíme už roky," dodal Kurt Fearnley, vítěz mezi vozíčkáři.

Gelanaová se sice ještě dokázala vrátit do vedoucí skupiny, ta ji ale definitivně utrhla na 25. kilometru a ona pak doběhla šestnáctá, skoro 17 minut za vítězkou Priscah Jeptoovou z Keni. Světový rekordman Cassidy skončil dvacátý, jedenáct minut za Australanem Fearnleyem. "Byl jsem strašně frustrovaný," napsal Kanaďan na Twitter, kdy už jeho horká hlava vychladla. "Ale ani na minutu Tiki neviním."

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat