Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obhajoba nevyšla, oštěpař Veselý ale získal stříbro

Sport

  17:32aktualizováno  19:06
PRAHA - Snil o obhajobě zlata, ale tentokrát narazil na příliš silného soupeře. I tak může být oštěpař Vítězslav Veselý spokojený - po dramatickém průběhu finále vybojoval na mistrovství Evropy stříbrnou medaili.

Český oštěpař Vítězslav Veselý. foto: Reuters

Stříbro si Veselý zajistil v páté sérii, kdy hodil 84,79 metru. Předtím to vypadalo, že o medaile se podělí tři Finové: Etelätalo, Pitkämäki a suverénní Ruuskanen, který třetím pokusem hodil těsně za 88 metrů.

Antti Ruuskanen závodil pouze sám se sebou. Před Veselým měl náskok téměř čtyři...

Stejně jako Špotáková ve svém nakonec zlatém závodě potřebovala impuls, tak i Veselého museli soupeři nejdřív vyhecovat k dalekonosnému hodu. "Měl to udělat jako v tom prvním rozcvičovacím pokusu, ten byl nejkrásnější," říkal trenér Jan Železný. "To by rovnou hodil 85 a byl by pokoj, že už by byla medaile. Je fakt, že Etelätalo ho trošku hecnul a naštěstí to v tom pátém pokusu dokázal."

Na Veselého zlepšení už pak nikdo ze soupeřů, které odsunul za sebe, nedokázal reagovat, a tak Česko může slavit čtvrtou medaili na curyšském šampionátu.

ČTĚTE VÍCE

"Ale nervy to byly obrovské a jsem strašně moc rád, protože druhé místo má pro mě cenu zlata," hodnotil Železný. "Jak měl Víťa problémy s kolenem, 4 měsíce nemohl trénovat, nemohl být tak dobře připravený jako v loňském roce a i tak to vyválčil úplně skvěle."

Český oštěpař za obhajobou evropského titulu vykročil nejdřív váhavě: v první sérii hodil jen 76,04 metru. "Věděl jsem, že jsem dobře připravený, ale pořád jsem dělal malé chyby na konci rozběhu,“ říkal.

Tero Pitkämäki se po zranění vrátil bronzovou medailí.

Pak se ale zlepšoval a druhým pokusem se posunul na průběžnou druhou pozici. Z té ho však hned odsunul Pitkämäki a Veselý se držel na třetím místě. Přišel o něj ve čtvrté sérii, kdy ho přehodil i třetí Fin Etelätalo. Celou dobu se ve vedení držel Ruuskanen, který během finále ani jednou nehodil méně než 83 metrů.

Spadni na zem, radil trenér Železný

"Trenér na mě pořád volal, že mám zatlačit v poslední fázi a spadnout na zem, což býval jeho styl," popisoval Veselý. "Udělal jsem to v páté sérii, protože jsem byl v tu chvíli čtvrtý, což mě nenadchlo. Nastartoval jsem motor a při tom pádu jsem měl černo před očima."

Na Etelätalovo zlepšení Veselý odpověděl hodem v páté sérii, kterým se dostal i před Pitkämäkiho. Ten sice ještě šestým pokusem českého oštěpaře trochu vystrašil, ale když se na světelné tabuli ukázalo 84,40, mohl se Veselý radovat ze stříbra. „Jsem rád, že to zafungovalo a že pokus stačil na stříbro."

Čeští atleti tak ze Švýcarska vezou domů čtyři medaile: bronz získala chodkyně Anežka Drahotová a tyčkař Jan Kudlička, zlato oštěpařka Barbora Špotáková.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Mohlo by vás zajímat