Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Obojživelnice Ledecká: Kolem mě jsou samé frajerky. Já se chci ale zlepšovat

Česká lyžařka Ester Ledecká pří závodu SP v sjezdovém lyžování (super-G ženy),... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká lyžařka Ester Ledecká pří závodu SP v sjezdovém lyžování (super-G ženy),... | foto: ČTK/AP

PRAHA Životní víkend má za sebou ve sjezdařském Světovém poháru snowboardingová královna Ester Ledecká. Třinácté místo ve sjezdu by ale pro ni do budoucna nemělo znamenat maximum.

Ne, to už není náhoda. Jednadvacetiletá Ester Ledecká přesně rok od svého debutu mezi sjezdaři vybojovala v německém Ga-Pa nejprve sobotní třinácté místo ve sjezdu, o den později pak devatenácté v super-G.

V prvním případě šlo o její celkové maximum ve Světovém poháru, ve druhém o vyrovnání nejlepšího výsledku v disciplíně.

Navzdory střevní viróze, kvůli níž v noci ze čtvrtka na pátek nespala.

Navzdory tomu, že pro experty i ostatní závodnice je nepochopitelné, jak může někdo zvládat na špičkové úrovni snowboarding isjezdové lyžování zároveň.

Česká lyžařka Ester Ledecká pří závodu SP v sjezdovém lyžování (super-G ženy),...
Česká lyžařka Ester Ledecká pří závodu SP v sjezdovém lyžování (super-G ženy),...

„Bylo to skvělé, hrozně jsem si oba závody užila,“ radovala se.

Je z ní globální značka

Toho, že je dcera zpěváka Janka Ledeckého výjimečná, si ostatně všimli také sponzoři. Od uplynulého víkendu zdobí její helmu nápis Coca-Cola, jedna ze tří nejmocnějších globálních značek světa. Jde o exkluzivní lyžařské spojení.

„Jsem pyšná, že budu mít takového sponzora,“ řekla před vánočními svátky k podpisu smlouvy snowboardingová hvězda paralelních slalomů. V tom klasickém je mistryní světa, v obřím pak obhájkyní Světového poháru.

Sponzor Coca-Cola

V prosinci dostala Ester Ledecká příjemný vánoční dárek. V týdnu před svátky podepsala smlouvu s­nápojovým gigantem Coca-Colou. Od víkendového závodu v Ga-Pa tak­je její helma vyvedená v červené barvě s­nápisem sponzora na čele

„V Rakousku jsou z ní úplně hotoví. Myslím, že nikdo takový před ní nebyl, aby dělal dva sporty na tak špičkové úrovni,“ chválí svoji svěřenkyni trenér Siegfried Grabner.

„Ester by se měla stát úplně první sportovkyní, která bude mít Coca-Colu jako sponzora helmy,“ tvrdí její manažer Viktor Valta.

A Ledecká dodává: „Je to pro mě exkluzivní. Snad budu dělat radost i svými výsledky.“

Chválu na jedinečnost Ledecké pějí ale také soupeřky. Když stála v cíli nedělního super-G vedle bronzové Tiny Weiratheové, ta ji vedle gratulace řekla: „Začala jsem se radovat, až jsi sjela ty.“

„Jestliže u Ondry Banka toto mysleli soupeři smrtelně vážně, tak u mě si dělala Tina legraci,“ smála se česká kometa, které dokončila v bodované třicítce devět ze svých dvanácti závodů Světového poháru. Kdo ví, třeba začne být s vyšším startovním číslem reálnou hrozbou pro elitu také Ledecká.

Bank poradcem. Zatím

A třeba i díky spojení právě s Bankem. Ten fungoval v Ga-Pa v roli poradce. Obě strany ale mají zájem na tom, aby se jejich spolupráce prohloubila.

„Mohl bych tam její tým nějak doplnit. Musíme ale zjistit jak, aby to nebylo kontraproduktivní, protože jim to zatím funguje,“ řekl pátý muž obřího slalomu z olympiády v Soči s výhledem na blížící se sjezdové mistrovství světa, které se uskuteční ve Svatém Mořici za dva týdny.

On sám nyní poznal, jak velký rozdíl je mezi závoděním a raděním. „Když jsem dával první report, tak jsem zjistil, že chci něco říct, ale vůbec jsem nevěděl jak. A pak už mě pro jistotu nikdo neposlouchal,“ smál se v nadsázce Bank, který na Ledecké obdivuje především její zarputilost a důraz na detaily.

„Strávili jsem u videa hodiny, ráda všechno rozebírá, řeší každou kravinu, což jsem já dělal taky. Podle mě může jednou některý z lyžařských svěťáků vyhrát,“ přidal už naprosto vážně.

A sama Ledecká dodává: „Jsem mezi opravdovými frajerkami. Je mi ctí, že tu mohu s nimi jezdit kopce. Pořád jsou na trochu jiném levelu než já. Doufám ale, že bych s nimi jednou mohla soupeřit o setiny. Přibližuji se, ale chci daleko více apak jim ujet.“

Po snowboardingovém klání v Rogle bude mít šanci svá slova potvrdit buď ještě v závodech Světového poháru, nebo přímo na světovém šampionátu ve slavném švýcarském středisku.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...