Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

OBRAZEM: Extrémní skoky v dolu u hraběte Drákuly. Sůl je zastavila už 2,5 metru pod hladinou

Sport

  13:24
Bukurešť - UVNITŘ VIDEO Mistryně světa Rhiannan Ifflandová a Rumun Constantin Popovici povýšili extrémní skoky do vody na další úroveň. Skočili z výšky 120 metrů do podzemního jezera rumunského solného dolu Salina Turda, který je jedním z nejstarších solných dolů na světě. Nikdo jiný se o takový kousek dosud nepokusil.

Důl v Transylvánii, tedy v místě, odkud pochází slavný hrabě Drakula, nabídl podmínky, s nimiž se na světových akcích při skocích z vysoké platformy nesetkávají. 

Solný důl Salina Turda v rumunské Transylvánii.
Mistryně světa ve skoku do vody Rhiannan Ifflandová z Austrálie.

Teplota vzduchu i vody jen 12 stupňů Celsia byla tím nejmenším problémem. Větší potíž znamenala mimořádná slanost vody, která byla osmkrát vyšší než v Jadranu. Když ze stěny dolu skočili, nabrali nad hladinou rychlost 85 kilometrů v hodině, což je takřka dvojnásobek jejich obvyklé rychlosti před dopadem.

Zároveň je sůl ve vodě zastavila daleko dříve než je obvyklé. Pro porovnání - při skoku ze 27 metrů se ponoří skokan zhruba do pětimetrové hloubky. Ifflandová a Popovici se zastavili už 2,5 metrů pod hladinou.

„Voda má o sedmnáct procent vyšší hustotu než mořská voda, takže dopad je jiný. Je to unikátní zkušenost dopadnout do vody, která je tak slaná. Vytlačí vás pak přímo vzhůru k hladině,“ popisovala devětadvacetiletá Australanka Ifflandová, která vyhrála MS v letech 2017 i 2019.

Navíc v dole neměli přírodní světlo. „Dole v jezeře byla velká tma, sice jsme měli umělé osvětlení, ale není to ono, je to jiné. Nešlo o přirozené prostředí pro potápění, ani pro skoky, ale stálo to za to. Nejsilnější zážitek v životě. Navíc na takovém ikonickém místě, zde v Transylvánii, kde jsem přitom nikdy nebyl,“ přidal dvaatřicetiletý rodák z Bukurešti.

První zprávy o solném dole, který si pro svůj extrémní kousek vybrali, pocházejí už z roku 1271. Používaný byl až do roku 1932. Nyní je v něm muzeum a podzemní tematický park, který v běžném roce navštíví zhruba 700 tisíc lidí.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: , ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...

Mohlo by vás zajímat