Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obviněného rozhodčího bránil majitel rybníka

Sport

  17:29
KROMĚŘÍŽ - Kroměřížský soud, který se zaobírá korupční kauzou fotbalového klubu 1. FC Synot, si dnes musel vyslechnout i majitele rybníka. Rozhodčí se v telefonátech většinou mezi sebou totiž domlouvali, jak si rozdělí "kapry".

Fotbaloví rozhodčí (zleva) Stanislav Hruška, Jaromír Hlaváč a Petr Řehoř u kroměřížského soudu. foto: Zdeněk NěmecČTK

Některé telefonáty hodnotící fotbalové i soukromé záležitosti vyvolaly v soudní síni smích, neubránil se mu ani soudce Karel Rašín. Přítomní obžalovaní posléze před soudem obvinění z korupce odmítli. Jednání bude pokračovat v úterý závěrečnými řečmi. Rozsudky chce soudce vynést ve čtvrtek.

V odposleších nejčastěji vystupovali bývalý sportovní šéf klubu Jaroslav Hastík a rozhodčí Václav Zejda. Hastík například Zejdovi říkal, že "výhra hraje 120, ať se vám líp píská. Naše vazby byly dobré, tak bych v nich dál pokračoval".

Jindy se Hastík s dalším funkcionářem Igorem Štefankem bavili o slovenském sudím, který měl dostat "dvě kila ve slovenských od třetí osoby".  Zejda například nabízel kolegům, "co kdybych ti poslal zejtra kapříky?" Jindy se Zejda ptal: "Zařídíš to, máš obálky? Pepíkovi dej ryb deset, pro dědka ryb dvacet, pro Boba, on má rozvětvenou rodinu, vem třicet. Pro Járu nic, ryba nezbyla." Jeho kolega však reagoval se slovy: "Pošli mi to normálně na účet, nebudem to komplikovat". Jeden z rozhodčích zase uvedl, že "nám stačí to vyzobávat za větrem, protože jsme poučený".

Zejda v reakci na odposlechy uvedl, že sám byl profesionálním fotbalistou v Mladé Boleslavi a ví, co to obnáší. "Proto bych se nikdy nesnížil k tomu, abych ovlivňoval dění na hřišti," řekl. Zopakoval také to, co uvedl jeho advokát již při prvním líčení, že odposlechy považuje za nelegální.  Všechny kauzy, ve kterých figuruje, označil za vykonstruované, podle jeho slov za nimi stojí mocenský boj ve fotbalovém svazu. Obvinění jej údajně poškodila. "Mluví se o mně, jako bych byl největší černá ovce celého českého fotbalu."

Za pomoc nějaká ta ryba
Zejda se během své více než hodinové řeči natolik rozrušil, že nemohl nadále mluvit, a soudce musel jednání na několik minut přerušit. Rozhodčí také kritizoval postup policie při monitorování jeho schůzky s Hastíkem v garážích pražského supermarketu. "Když měli podezření, že mě někdo uplácí, proč nezasáhli? Kdyby tak učinili, bylo by vše jasné," uvedl sudí, který tvrdil, že Hastík mu předal kazetu se záznamem utkání. Policejní záznam se během dnešního líčení promítal.

Hastík, stejně jako další tři obžalovaní, se dnes k soudu nedostavil. Zejdův obhájce Karol Hrádela nechal předvolat jako svědky majitele rybníků, u kterých se Zejda zúčastnil výlovů. Chtěl tím dokázat, že Zejda měl možnost přístupu k většímu množství ryb, které poté mohl nabízet svým kolegům.

Před soudem vypovídali osmdesátiletý majitel rybníka Pavel Kučera a jeho syn Jakub, od kterých si Zejda bral ryby i ve větším množství. "Když budete pomáhat a celý den mrznout, tak dostanete nějakou rybu," uvedl majitel rybníka. Zejda podle svých slov kapry svým kolegům skutečně poslal.

Obžalobě čelí tři bývalí představitelé klubu Ivo Valenta, Jaroslav Hastík, Igor Štefanko a sedm rozhodčích Václav Zejda,  Stanislav Hruška, Jaromír Hlaváč, Eduard Cichý, Petr Řehoř, Josef  Dvořáček a Bohuslav Krátký. Za podplácení nebo přijímání úplatku  jim hrozí tresty do výše dvou let.

Největší korupční aféra v historii první fotbalové ligy se do soudní síně přesunula 11 měsíců po svém propuknutí. Soudce Rašín zahájil v Kroměříži líčení už 5. dubna, ale žádné z dosavadních stání nepřineslo výrazný výsledek. Téměř všichni obžalovaní odmítli vypovídat. Před soudem  stanuli také funkcionáři a rozhodčí, uvedli však, že s korupcí se nesetkali.

Předseda disciplinární komise fotbalového svazu svazu Alexander Károlyi nicméně potvrdil rozhodnutí komise, že k ovlivnění fotbalových utkání došlo. Vyslýcháni byli i policisté, kteří obviněné sledovali. ČMFS ústy svého právního zástupce vyčíslil ztráty způsobené korupční aférou klubu 1. FC Synot na 54 milionů korun.  Místopředseda svazu Jaroslav Vacek ani jeho bývalý šéf Jan Obst však později soudu nedokázali vysvětlit, kdo a jak škodu vyčíslil.
Autor:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...