Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Očištěný Froome před Tour: Nepochyboval jsem, ale jsem rád, že je to za mnou

Tour de France 2017: vítězný Chris Froome se synem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tour de France 2017: vítězný Chris Froome se synem. | foto: ČTK/APReuters

PAŘÍŽ S velkou úlevou z uzavření táhnoucí se kauzy přijal Chris Froome rozhodnutí Mezinárodní cyklistické unie UCI, která se rozhodla Brita netrestat za překročení povoleného množství léku na astma při loňské Vueltě. Mísila se s nadšením, že díky dnešnímu verdiktu může třiatřicetiletý závodník usilovat o pátý triumf na Tour de France. Již 105. ročník „Staré dámy“ odstartuje v sobotu.

„Jsme moc rád, že mě UCI očistila a zprostila obvinění. Jde samozřejmě o velkou věc jak pro mě, tak celý tým, ale zároveň je to důležitý moment i pro celou cyklistiku. Nikdy jsem nepochyboval o tom, že tato záležitost by měla být uzavřena touto cestou, a to z jednoho prostého důvodu, kterým je vědomí, že jsem neudělal nic špatného. Astmatem trpím už od dětství. Jsem rád, že je tahle kapitola konečně za mnou,“ prohlásil Froome.

Přiznal, že prožil emocemi hodně nabitých devět měsíců. „Děkuji všem, kteří mě podporovali a věřili mi. Moc dobře vím, že historie tohoto krásného sportu má své dobré, ale i špatné stránky. A mohu vás ujistit, že jsem byl frustrovaný více než kdokoliv jiný, jak se celá věc protahovala. Vyvolávalo to spoustu nejistoty. I proto jsem rád, že už je po všem,“ nezastíral Froome.

Brit Chris Froome (v růžovém) přijímá gratulace po dojetí dvacáté etapy Gira.
Brit Chris Froome slaví svůj double pro rok 2017.

Protahování kauzy ho sice nepřipravilo o start i následný triumf na první z Grand Tours v sezoně Giru d’Italia, ale ještě během víkendu se zdálo, že Froome bude mít zapovězený start na Tour. Obhájce prvenství tam přitom ze šesti startů od roku 2012 dojel čtyřikrát první, jednou druhý a jednou závod nedokončil.

Nakonec ale v sobotu na startu v Noirmoutier chybět nebude. A může po Giru usilovat nejen o velmi těžký double, ale i o to, aby se dotáhl na kvarteto Jacques Anquetil, Eddy Merckx, Bernard Hinault a Miguel Indurain. Každá z těchto legend slavila na „Staré dámě“ pětkrát celkové prvenství.

„Vždy jsem bral velmi vážně svou vedoucí pozici někoho, kdo zastupuje svůj sport. A vždy jsem dělal věci správně. Myslel jsem to vážně, když jsem říkal, že nikdy nezneuctím dres vítěze a moje výsledky zůstanou v platnosti i po dlouhých letech,“ ujistil Froome.

„Tohle je čára za celou tou záležitostí. A znamená, že se všichni můžeme posunout dál a soustředit se na Tour de France,“ doplnil.

Froome nedostane trest za vyšší množství léku a může jet na Tour

Britský jezdec Chris Froome nedostal za překročení povoleného množství léku na astma od mezinárodní cyklistické unie UCI žádný trest. UCI dnes uvedla, že se přiklonila k závěru Světové antidopingové agentury WADA, podle níž nejde o dopingový nález. Pořadatelé nadcházející Tour de France následně prohlásili, že nebudou Froomeovi bránit ve startu.

Froome po etapě na loňské zářijové Vueltě ve svém vzorku moči dvojnásobně překročil povolenou koncentraci salbutamolu, na jehož užívání musejí mít cyklisté s astmatem zvláštní povolení. Salbutamol totiž kromě léčby astmatu dokáže zvyšovat aktivní svalovou hmotu.

A sporná je podle některých názorů už jeho pomoc při astmatu, kdy otevírá střední a velké dýchací cesty v plicích. Odpůrci argumentují, že z toho sportovec může profitovat při výkonu, nicméně zdravotnické studie prokázaly, že jde o sporný názor a velmi diskutabilní téma.

UCI však poté slavného Brita nechala závodit, což v cyklistickém světě vyvolalo vlnu kritiky. Froome tak mohl vítězstvím na květnovém Giru d'Italia zkompletovat jako sedmý cyklista v historii triumfy na všech Grand Tours.

Proti třiatřicetiletému Froomeovi se v minulých dnech postavili i pořadatelé Tour de France, kteří mu chtěli zakázat účast v letošním ročníku. Na základě dnešního rozhodnutí UCI však změnili názor a uvedli, že sobotnímu startu čtyřnásobného vítěze slavného závodu a obhájce titulu nic nebrání.

"Celou proceduru jsme začali před třemi týdny, když jsme avizovali, že start Chrise Froomea na Tour de France by mohl poškodit reputaci závodu. Jenže teď, kdy ho UCI očistila, není důvod jeho účasti bránit. I tak si ale myslím, že pravidla by se měla změnit - pokud dojde k takovému nálezu, jezdec by měl být dočasně suspendován," prohlásil ředitel nejslavnějšího cyklistického závodu světa Christian Prudhomme.

Froome i jeho stáj Sky od počátku tvrdili, že se cyklista ničeho špatného nedopustil. Tým argumentoval, že ve Froomeově případě nejde o pozitivní dopingový test, ale o nestandardní nález předepsaného léku. "Nikdy jsem nepochyboval, že to takhle dopadne, ale to dlouhé období nejistoty bylo hodně těžké. Jsem velmi rád, že mě UCI očistila a celý případ skončil. Není to důležité rozhodnutí jen pro mne a můj tým, ale i pro celou cyklistiku," řekl britský jezdec.

UCI, která případ vyšetřovala, obdržela v minulém týdnu konečné stanovisko expertů WADA. "Agentura nás informovala, že vzhledem ke specifickým okolnostem případu nepovažuje výsledek zkoušky pana Froomea za pozitivní dopingový nález. UCI se na základě toho rozhodla vyšetřování ukončit," uvedla cyklistická unie na svém webu.

Uzavření případu se ale nepozdává například jednomu z předních antidopingových expertů Robinu Parisottovi. Australan, který se v minulosti podílel na programu biologických pasů cyklistů, postrádá odůvodnění, proč se WADA i UCI nakonec rozhodly nepovažovat nález nepovolené koncentrace salbutamolu za doping a Froomea očistit.

"Mělo by existovat nějaké fyziologické vysvětlení. Jinak to rozhodnutí postrádá důvěryhodnost a zase jen podkopává cyklistiku jako takovou. Jsem z toho sám zmatený a je pro mě těžké to pochopit," uvedl Parisotto.

"Jde o další vysoce sledovanou kauzu s podivným závěrem, když si vezmeme, že ASO jako pořadatel Tour de France varuje před 24 hodinami Froomea, že ho nepustí na start, ale UCI nyní říká 'dejte si všichni klid, on závodit bude'. Důvod toho rozhodnutí ale neznáme," dodal Parisotto.

Svět měl z Česka hrůzu, říká miliardář Frolík. Chystá výrobu chytrých postelí

Zbyněk Frolík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když nemusíte, tak si na jeho postel lehnout nechcete. Zakladatel firmy Linet, která vyrábí nemocniční lůžka, mluví o...

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy
Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy

Shodit vánoční kila je přetěžký úkol, ale jde to. Dokonce i doma a tak, aby vás to bavilo. Stačí se zapojit do padesátidenní novoroční výzvy od...