13. října 2017 15:45 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Od dětství předstírala, že je kluk. Taliban vyhrožoval pákistánské squashistce smrtí

Pákistánská squashistka Maria Toorpakai Wazirová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pákistánská squashistka Maria Toorpakai Wazirová. | foto: Twitter

Islamabád Už od mládí měla ostříhané vlasy nakrátko, oblékala se do chlapeckého oblečení a snažila se mluvit hlubším hlasem. Jen proto, aby mohla v rodném Pákistánu sportovat. Když bylo tajemství Marie Toorpakai Wazirové prozrazeno, vyhrožovali jí členové Talibanu smrtí. Proto se ze země odstěhovala a nyní je šestadvacetiletá Maria profesionální hráčkou squashe.

V rodném Peshawaru, kde se dívky jen zřídka objevují na veřejnosti, nepřipadalo v úvahu, aby sportovala. Jenže ona se rozhodla stejně jako její bratr věnovat sportu a našla v tom oporu i u rodičů.

„Ve čtyřech letech jsem spálila své šaty, ostříhala si vlasy a oblékla si bratrovi šaty. Rozhodla jsem se žít jako chlapec. Můj otec je silný obhájce stejných práv pro ženy, dovolil mi, aby ze mě byl sportovec,“ řekla Maria časopisu Vanity Fair.

Ve dvanácti letech byla druhým nejlepším vzpěračem ve své kategorii, poté se rozhodla vyzkoušet squash. Zapsala se na akademii, ale prozradil jí její rodný list. 

A přestože jí ředitel ústavu dovolil akademii navštěvovat, prozradily ji při dospívání její pohlavní znaky. A proto jí přicházely domů výhrůžné dopisy.

Pětadvacetiletá Maria Toorpakaiová je nyní hráčkou číslo 48 světového...
Maria Toorpakaiová je nyní hráčkou číslo 48 světového squashového žebříčku.

„Brzy po zapsání na akademii mi chodily výhružné dopisy od Talibanu, nemohla jsem pokračovat ve squashi. Nebylo vyhnutí, musela jsem odcestovat ze země,“ smutní Maria.

Pomocí internetu si našla kluby po celém světě, kterým psala prosebné dopisy, aby mohla hrát squash u nich. Nejvíc ji zaujal slavný squashový trenér Jonathan Power z Toronta, kam se rozhodla odcestovat a kde trénuje dodnes.

„Pořád svému životu nemohu uvěřit. V dětství jsem nemohla opustit dům, nyní jsem profesionální squashista. Ani hrozby smrti Talibanu mě nemohly zastavit,“ přiznala Wazirová

V Torontu nyní stále žije a nyní jí patří 99. místo na světovém žebříčku. Nutno ale podotknout, že je suverénně nejlepší hráčkou Pákistánu. 

larJaroslav Šindelář

Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?
Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?

Mezi nejčastější psychické onemocnění u dětí patří úzkost. Pokud se neléčí, může se rozvinout v depresi. Na tuto problematiku reaguje ministerstvo školství novinkou, která by se měla objevit ve školních osnovách.

Najdete na Lidovky.cz