24. března 2008 11:13 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Olympijský oheň hoří

Protibetský demonstrant vbíhá do blízkosti řečnického stupínku při projevu prezidenta organizačního výboru pekingských her Liou Čchi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protibetský demonstrant vbíhá do blízkosti řečnického stupínku při projevu prezidenta organizačního výboru pekingských her Liou Čchi | foto: AFP

OLYMPIA V řecké Olympii byl dnes slavnostně zapálen olympijský oheň. Pochodeň vzplála krátce před jedenáctou hodinou SEČ v rukách řecké herečky Marie Nafpliotuové. Symbol her má před sebou několikaměsíční pouť, než se po rekordně dlouhé trase přesune do dějiště her v Pekingu.

Slavnostní ceremoniál byl hned v úvodu narušen protibetským demonstrantem. Ten vběhl do blízkosti řečnického stupínku v době, kdy vedl projev prezident organizačního výboru pekingských her Liou Čchi. Narušitel nesl transparent vyjadřující podporu Tibetu, zasáhnout musela ochranka.

Organizátorům ceremoniálu vyšlo vstříc počasí. Ve chvíli, kdy se nad Olympií rozestoupily mraky, mohla Nafpliotuová zapálit v rozvalinách chrámu bohyně Héry oheň tradičním způsobem pomocí parabolických zrcadel.

Oheň bude putovat Řeckem týden. Jako první člen štafety nesl pochodeň stříbrný medailista z aténské olympiády v taekwondu Alexandros Nikolaidis. V řecké metropoli ji pak převezmou zástupci organizačního výboru a dopraví do Pekingu. Tam se cesta ohně rozdělí, jedna pochodeň obletí svět, druhá zamíří na Mount Everest.

Na nejvyšší horu světa by ji měla skupina horolezců vynést na začátku května, kdy lze v Himáláji očekávat nejpříznivější počasí. Pochodeň je konstruována tak, že by oheň neměl uhasnout ani v řídkém vzduchu a extrémním počasí. Pro každý případ však při každé olympijské štafetě zůstává jedna záložní pochodeň v Řecku.

Pochodeň ponesou tisíce běžců. Jako obvykle mezi nimi budou nejen slavní sportovci, ale i herci a politici. Po násilně potlačených nepokojích v Tibetu se olympijská štafeta může na mnoha místech světa setkat s protesty.

Tibeťané v Londýně dokonce plánují svůj paralelní běh. Žádné z měst na cestě však svou podíl na štafetě neodřeklo. Na olympijském stadionu v Pekingu vzplane oheň při zahájení her 8. srpna.
ČTK, Lidovky.cz