Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Sport

Olympionici ladí noty na léta po covidu. MOV se vytasila strategickým plánem

Olympijské hry v Tokiu foto: ČTK

Doporučujeme
Praha - Olympijské hry se v průběhu času mění, ať už složením sportů, či organizací nebo propagací samotnou. Olympijské hnutí se jednoduše snaží udržet krok s moderními trendy. Další posun vpřed udělal Mezinárodní olympijský výbor (MOV) minulý týden, když krátce po prodloužení mandátu prezidentovi Thomasi Bachovi došlo ke schválení nového strategického plánu pro následující roky.
  14:55

MOV pod vedením bývalého olympijského vítěze v šermu Bacha posiluje roli sportovců ve svém rozhodování. Tzv. Agenda 2020+5 s sebou přináší řadu reforem, které mají předcházet potížím, s nimiž se olympijský výbor v minulosti musel popasovat.

„Nad projednáváním bodů z agendy jsme strávili desítky hodin, než se ji podařilo jednohlasně schválit. Nový plán má posílit roli olympijských her, jejichž pověst v posledních letech kvůli některým korupčním i dopingovým skandálům utrpěla,“ řekl ke schválení německý rodák Bach.

Tokio se připravuje na letní olympijské hry. Jejich konání je ale stále nejisté.
Tokio se připravuje na letní olympijské hry. Jejich konání je ale stále nejisté.

Strategický plán se – už z podstaty názvu – zaměřuje na pět základních témat, která jsou rozvinuta do balíčku patnácti doporučení pro světlou budoucnost olympismu. Týkají se solidarity, digitalizace, udržitelnosti, důvěryhodnosti a ekonomické odolnosti.

Olympismus nade vše?

„Koronavirová krize zásadním způsobem změnila fungování světa. Spousta věcí už nebude nikdy fungovat jako dříve. Až se nám podaří překonat zdravotní stránku celé věci, čeká nás boj s dalekosáhlými sociálními, ekonomickými i politickými důsledky,“ pokračuje Bach.

Mezinárodní olympijský výbor označil v doporučení globální sportovní kalendář za přeplněný a přetížený a navrhuje velké změny. Jde o propagaci tzv. „cesty na olympiádu“, v jejíž rámci by se některé významné sportovní akce mohly částečně spojit a fungovat jako olympijské kvalifikace. Tyto akce by pak mohly využívat k propagaci „olympijskou značku“ a získat nové spektrum diváků.

Otázkou ale bude, kterých sportů se toto bude týkat a jak se k nápadu MOV postaví. Těžko si představit, že fotbal či basketbal přenechá své zisky ze světových šampionátů MOV, zvláště když hlavně u prvně jmenovaného je olympijský turnaj na druhé koleji.

Důležitou součást sportovní budoucnosti bude rozhodně využívání virtuální reality ať už pro diváky, nebo jako další sportovní odvětví, se kterým se musí do budoucna počítat. I výstupy z agendy naznačují, že MOV se chce stát partnerem globálně se rozvíjejícího herního průmyslu. „Nezatracujeme a naopak plně vnímáme vývoj virtuálních sportů. Naším cílem je navázat kontakt s hráčskou komunitou,“ tvrdí Bach, který však zdůraznil, že je potřeba oddělit hry oslavující násilí anebo které jsou v jakémkoliv rozporu s olympijskými hodnotami, od digitálních verzí stávajících olympijských sportů.

Na toto téma nedávno dávala rozhovor dvojnásobná olympijská vítězka ve skoku o tyči a členka komise sportovců MOV Jelena Isinbajevová. Ruská sportovkyně uvedla, že by se olympijské hnutí mělo jednoznačně distancovat od „zabijáckých“ her, které jsou masivně populární.

Toto téma je částečně propojené s rovnoprávností mužů i žen a dodržováním lidských práv, kvůli kterému je MOV dlouhodobě kritizován hlavně kvůli úzké spolupráci se zeměmi, jako je Čína, kde se mají uskutečnit zimní olympijské hry v roce 2022.

„Aby šel MOV příkladem, měl by mít ve svém nejužším vedení více žen,“ uznal zástupce Ugandy ve výboru William Blick.

Agenda se zaměřuje také na udržitelnost olympijských her, kde mělo dojít k snížení nároků na stavbu nových sportovišť pro následující olympiády a větší důraz by měl být kladen na revitalizaci a rekonstrukci stávajících sportovišť v daných lokalitách, které jsou využívány před hrami a budou využity i po nich.

Celkově by tak měly výrazně klesnout náklady na kandidaturu jednotlivých zemí pro pořádání olympiád. Například ta letošní přeložená vyjde dle předběžných odhadů na 3,45 miliardy dolarů (cca 80 miliard korun).

„Jako vůdci olympijského hnutí se musíme připravit na nový svět. Připravili jsme si vizi, podle které se chceme řídit a nový postcovidový svět pomáhat utvářet. K tomu slouží právě Agenda 2020+5,“ dodal Bach, který stojí v čele MOV od roku 2013.

Autor:

Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě
Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě

V redakci jsme otestovaly látky a nitě z e-shopu Funny Bunny. Hned 3 naše redaktorky si osahaly široký sortiment barevných látek a kvalitních nití,...