Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Olympionik, nebo strážce psů? Lyžař v Pchjončchangu chrání zvířata

Sport

  6:00
Pchjongčchang - Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu už sice skončily, někteří ze sportovců však slaví úspěchy i po skončení her. Americký akrobatický lyžař Gus Kenworthy sice medaili ve své disciplíně nezískal, stal se však jedničkou pro ochránce zvířat na celém světě. Podařilo se mu totiž uzavřít jednu z tradičních jihokorejských psích farem.

Gus Kenworthy po závodě ve slopestylu na olympijských hrách v Pchjongčchangu foto: Reuters

Šestadvacetiletý Kenworthy obhajoval v Jižní Koreji stříbrnou medaili ze slopestylu akrobatických lyžařů, ale finále se mu nepovedlo a skončil až dvanáctý. Větší úspěch si však připsal mezi závody, když navštívil jednu z tradičních psích farem kousek od Pchjongčchangu. Psí maso je v jídelníčku obyvatel asijského kontinentu běžné stejně jako psí farmy, rodákovi z Velké Británie se nelíbily podmínky, v jakých jsou zvířata chována.

Kenworthy tedy vyvinul spolu se svým manželem Mattem Wilkasem a organizací Humane Society International aktivitu, díky které všech devadesát psů z útulku najde nového majitele v USA a Kanadě.

23.února 2018 v 17:10, příspěvek archivován: 27.února 2018 v 19:25

Podle lyžařova instagramového účtu byli psi na první pohled podvyživení a zřejmě i fyzicky bití. Byli celé dny připoutáni venku na velmi krátkých řetězech a lanech, kde psi museli snášet prudké změny teplot bez možnosti někam se schovat.

Trojnásobnému medailistovi z prestižních X Games se nelíbil ani způsob, jakým byla zvířata porážena. Zvířata byla podle Kenworthyho zabíjena elektrickým proudem před všemi ostatními a zabití trvalo až dvacet minut.

„Dnes ráno jsme s Mattem navštívili jednu ze 17 tisíc psích farem v Jižní Koreji. V celé zemi je pěstováno přes 2 a půl milionů psů na jídlo a vyrůstají ve velmi špatných podmínkách. Nechci přenášet západní standardy na místní lidi, to se nedá porovnávat, ale způsob, jakým je s těmito zvířaty zacházeno, je zcela nehumánní a kultura by neměla být nikdy omluvou pro krutost,“ napsal lyžař na svůj Instagram.

24.února 2018 v 01:36, příspěvek archivován: 27.února 2018 v 19:26

Kenworthy je známý už od roku 2015, kdy se stal jedním z prvních sportovců, který otevřeně v rozhovoru pro televizi ESPN přiznal, že je gay. Teď znovu plní stránky novin nejen svými sportovními výsledky. Navíc chce mladý úspěšný sportovec jít příkladem, a tak sám jednoho z psů adoptoval.

„Jakmile projde očkováním a povinnou karanténou, přijede Beemo za mnou, aby žila se mnou. Nemůže se dočkat vidiny na lepší život,“ řekl Kenworthy.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat