Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Olympionik, nebo strážce psů? Lyžař v Pchjončchangu chrání zvířata

Sport

  6:00
Pchjongčchang - Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu už sice skončily, někteří ze sportovců však slaví úspěchy i po skončení her. Americký akrobatický lyžař Gus Kenworthy sice medaili ve své disciplíně nezískal, stal se však jedničkou pro ochránce zvířat na celém světě. Podařilo se mu totiž uzavřít jednu z tradičních jihokorejských psích farem.

Gus Kenworthy po závodě ve slopestylu na olympijských hrách v Pchjongčchangu foto: Reuters

Šestadvacetiletý Kenworthy obhajoval v Jižní Koreji stříbrnou medaili ze slopestylu akrobatických lyžařů, ale finále se mu nepovedlo a skončil až dvanáctý. Větší úspěch si však připsal mezi závody, když navštívil jednu z tradičních psích farem kousek od Pchjongčchangu. Psí maso je v jídelníčku obyvatel asijského kontinentu běžné stejně jako psí farmy, rodákovi z Velké Británie se nelíbily podmínky, v jakých jsou zvířata chována.

Kenworthy tedy vyvinul spolu se svým manželem Mattem Wilkasem a organizací Humane Society International aktivitu, díky které všech devadesát psů z útulku najde nového majitele v USA a Kanadě.

23.února 2018 v 17:10, příspěvek archivován: 27.února 2018 v 19:25

Podle lyžařova instagramového účtu byli psi na první pohled podvyživení a zřejmě i fyzicky bití. Byli celé dny připoutáni venku na velmi krátkých řetězech a lanech, kde psi museli snášet prudké změny teplot bez možnosti někam se schovat.

Trojnásobnému medailistovi z prestižních X Games se nelíbil ani způsob, jakým byla zvířata porážena. Zvířata byla podle Kenworthyho zabíjena elektrickým proudem před všemi ostatními a zabití trvalo až dvacet minut.

„Dnes ráno jsme s Mattem navštívili jednu ze 17 tisíc psích farem v Jižní Koreji. V celé zemi je pěstováno přes 2 a půl milionů psů na jídlo a vyrůstají ve velmi špatných podmínkách. Nechci přenášet západní standardy na místní lidi, to se nedá porovnávat, ale způsob, jakým je s těmito zvířaty zacházeno, je zcela nehumánní a kultura by neměla být nikdy omluvou pro krutost,“ napsal lyžař na svůj Instagram.

24.února 2018 v 01:36, příspěvek archivován: 27.února 2018 v 19:26

Kenworthy je známý už od roku 2015, kdy se stal jedním z prvních sportovců, který otevřeně v rozhovoru pro televizi ESPN přiznal, že je gay. Teď znovu plní stránky novin nejen svými sportovními výsledky. Navíc chce mladý úspěšný sportovec jít příkladem, a tak sám jednoho z psů adoptoval.

„Jakmile projde očkováním a povinnou karanténou, přijede Beemo za mnou, aby žila se mnou. Nemůže se dočkat vidiny na lepší život,“ řekl Kenworthy.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat