Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ostuda kriketu: hrál se podle scénáře, zápas ovlivnily úplatky

Sport

  7:00
LONDÝN/PRAHA - Žádný jiný sport nezbožňují fanoušci v Pákistánu víc než kriket. Po vypuknutí obřího skandálu však rychle ztrácejí důvěru vůči hráčům, kteří za úplatek ovlivnili průběh utkání s Anglií.

Ilustrační foto. foto: ČTK

Balíčky padesátilibrových bankovek úhledně vyrovnané na stole v hotelovém pokoji. I tak vypadá odvrácená tvář sportu gentlemanů. Skandál, který rozpoutal článek v listu News Of The World, je už několik dní ve sportovních rubrikách na britských ostrovech událostí číslo jedna.

Reportérovi novin se podařilo dostat do spojení se zástupcem napojeným na sázkařský gang. Ten mu za úplatek 150 tisíc liber poskytl informace, kdy dojde během zápasu s Anglií na proslulém hřišti Lord’s Ground k situaci "no ball".

Zmíněný moment nastane ve chvíli, když hráč při hodu míčkem směrem na branku protivníka překročí čáru a tím se stává jeho pokus neplatným. V utkání proti Anglii k tomu mělo dojít třikrát, přesně podle informací Mazhara Majeeda, který se objevil na titulní stránce News Of The World při přepočítávání úplatku.

Novináři potom sledovali, jak se předem nalinkovaný scénář stává skutečností. Na výskyt situace "no ball" si samozřejmě šlo vsadit, a tedy vydělat velké peníze. Celý systém zřejmě fungoval už delší dobu, policie okamžitě po zveřejnění článku začala zatýkat podezřelé a rozkrývat pozadí zmanipulovaných zápasů. I když viníci skončí za mřížemi, zlepšit důvěru v kriket půjde jen těžko. Nešlo ostatně o první korupční skandál spojený se sportem, který je v Česku takřka neznámý, avšak v Anglii popularitou konkuruje fotbalu nebo ragby.

Kriketový zápas.

Zareagoval také Bollywood

Hněv fanoušků přímo v Pákistánu se nyní obrací vůči hráčům, kteří jsou do skandálu zapleteni. Po nedávných ničivých povodních přišla další událost, která náladu v nepříliš stabilní zemi nezlepší. "Tito hráči nás táhnou dolů. Už tak čelíme mnoha problémům kvůli povodním a terorismu, a oni nám vzali jeden z posledních zdrojů našeho štěstí, co nám ještě zbyl," citovaly agentury jednoho z demonstrantů v městě Lahore na východě Pákistánu. Dav tam v průvodu vedl osly pojmenované po podezřelých kriketových hvězdách. V Londýně, kde bude série zápasů mezi Pákistánem a Anglií od neděle pokračovat, házeli zase nespokojení příznivci na týmový autobus shnilou zeleninu.

Stejně jako třeba v případě nedávného krachu francouzských fotbalistů na mistrovství světa má pákistánská kauza opět mimosportovní přesah. Podle bývalého hráče kriketu Imrana Khana, který dovedl Pákistán před osmnácti lety k titulu světových šampionů a nyní působí v politice, ji lze vnímat jako odraz problémů v celé pákistánské společnosti. "Když hráči vidí korupci na vládních místech, omilostněné prominenty při finančních podvodech, myslí si, že mohou uspět s podobným přístupem," řekl agentuře Reuters.

Na poslední vývoj zareagovali také v Bollywoodu. Jeden z podezřelých hráčů, Mohammad Asif, měl v indickém filmu hrát trenéra kriketu, režisér Kaithapram Damodaran Namboothiri mu ale roli raději vzal. "Pokud by se ukázalo, že je vinen, mohlo by to ovlivnit úspěch snímku," vysvětlil změnu obsazení.

Autor: