Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Austrálie oplakává reprezentanta. Kriketista po zásahu míčkem zemřel

Sport

  11:42
SYDNEY/PRAHA - Austrálie zažívá jeden z nejsmutnějších dní v dějinách tamního sportu. Kriketový reprezentant Phillip Hughes zemřel poté, co byl zasažen míčkem do hlavy.

Philip Huges po zásahu míčku zemřel. foto: Reuters

Národní tým odložil plánovanou přípravu proti Indii, rodině zesnulého kondolují sportovci i politici. „Je šokující a šílené, že něčí život skončí tak brzy,“ uvedl australský premiér Tony Abbott.

Kriket, v Česku okrajový sport, patří celoplanetárně v oblibě hodně vysoko - stojí za tím jeho popularita v zemích bývalého britského impéria. Právě odsud míří největší počet kondolencí Hughesově rodině. Kriketista zemřel v 25 letech.

Květiny před stadionem. Lidé uctívají památku zesnulého hráče.

„Byl to mladý muž žijící své sny. Tak oblíbený a respektovaný spoluhráči i davy fanoušků. To, co se stalo, zasáhlo srdce milionů Australanů,“ uvedl předseda vlády Abbott. Bývalý premiér John Howard pak dodal: „Je to strašná věc, strašná nehoda. Mé myšlenky a modlitby jsou u jeho nejbližších. Ale musíme vidět, že to není ničí chyba. Ale děsivá nehoda.“

Semknutost kriketového světa potvrzuje nejen to, že se Australané bleskově domluvili s Indy na odložení zápasu. Přerušen byl také duel mezi Pákistánem a Novým Zélandem.

„Dnešek nemůže být o kriketu, ale o Philovi. Hráči i management jsou zdevastovaní tak, jako zbytek celosvětového kriketové rodiny. Je to hrozná ztráta a v šatně bylo neuvěřitelně truchlivo,“ uvedl kouč Novozélanďanů Mike Hesson.

Hughes byl po zásahu míčkem do hlavy převezen do nemocnice v Sydney, ale lékaři už mu nedokázali pomoci - podle agentury Reuters měl jeho úraz „katastrofální následky v podobě masivního krvácení do mozku“.

Mimořádně raritní zranění

Zesnulý kriketista se stal obětí nehody, jejíž šanci sloupkař listu Sydney Morning Herald vyčíslil na „možná jedna ku deseti milionům“. Také podle reprezentačního lékaře Petera Bruknera je podobné zranění mimořádně raritní: „Když se podíváte do odborné literatury, najdete jen stovku podobných případů, které kdy byly zaznamenány. A pouze jeden z nich po zásahu kriketovým míčkem.“

Objevují se už první návrhy, jak Hughesovu památku uctít - třeba tak, aby australský kriket založil nadaci a do jejího vedení jmenoval příbuzné zesnulého sportovce. Aby aspoň takovým způsobem mohla tragická smrt 25letého člověka pomoci v léčbě či prevenci podobných poranění mozku.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...