Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Osud české házené je krutý, tvrdí nejlepší hráč světa Filip Jícha

Sport

  8:00
PRAHA - Světová jednička! Co víc si mohl osmadvacetiletý házenkář Filip Jícha přát? A přece jsou sny nejužitečnějšího hráče a nejlepšího střelce loňského mistrovství Evropy a zároveň vítěze prestižní Ligy mistrů, kterou ovládl v dresu německého Kielu, kapánek jiné. "Je to hřejivé, ale je to cena za minulost," hlásil včera ze svého domova v Melsdorfu u Kielu.

Česko - Řecko (Filip Jícha). foto: ČTK

Jak jste si užil čtvrteční ocenění?
Zatím moc ne. Probuzení bylo dost bolestivé, protože čtvrtek pro nás byl prvním tréninkovým dnem v novém roce, bylo to hodně těžké. Ani pátek nebyl lehčí, nohy dost bolí.

Jakým způsobem jste se vlastně dozvěděl, že vás vyhlásili nejlepším házenkářem planety?
Věděl jsem, že výsledky vyhlásí v předvečer zahájení světového šampionátu ve Švédsku, ale měli jsme normální pracovní den, tak jsem to nijak neřešil. Až když jsem po atletickém tréninku přišel z oválu do šatny a kouknul na mobil, bylo mi to jasné. Text jsem ještě v tu chvíli žádný nepřečetl, ale tak obrovské množství zpráv a nepřijatých hovorů mohlo znamenat jen jedno.

Nepřehlédněte

V Kielu s vámi působí i spoluhráč z reprezentace Dan Kubeš. Byl prvním "živým" gratulantem?
Přesně tak. Povídal mi, že je to asi dobrej pocit. Jo, je to dobrej pocit, ale nevidím to zase tak, že bych se z toho měl úplně zbláznit. Je to hřejivé, ale abych řekl pravdu, je to minulost. Tu cenu jsem dostal za minulost. Pokud chci mít dál pocit, že Kielu nebo reprezentaci pomáhám, musím jít dopředu.

Už vám kluboví spoluhráči hlásili, co vás to ocenění bude stát?
Moc nás tam teď nezůstalo, jen sedm – dva Češi, dva Němci a tři Švédové, ostatní jsou na mistrovství světa. Ale ano, už jsem dostal úkol. Až se ostatní vrátí a budeme mít volno, budu muset přinést něco dobrého k jídlu a nějakou basičku piva. A udělám to hrozně rád.

Zmínil jste gratulace v mobilu – která vás potěšila nejvíc?
Zejména blahopřání od francouzského spoluhráče z Kielu Thierryho Omeyera, který byl taky mezi nominovanou pěticí a teď je na mistrovství světa. Napsal mi, že cena je ve správných rukou, od něj to potěší. Kdybych měl volit já, dal bych hlas právě jemu, protože minulý rok odehrál velmi stabilně. My se často špičkujeme a teď mi nezapomněl připsat, abych si to oslavil na atletickém oválu. Tak jsem slavil v dešti, v Kielu teď často prší.

Před časem jste říkal, že loňské vyřazení z baráže o mistrovství světa Srbskem už je minulost, ale až šampionát začne, přepadne vás lítost. Už se dostavila?
Když končil čtvrteční první trénink, tak jsme si s Danem říkali, že právě nastává trest za léto. Líto mi to bylo už při nedávném reprezentačním srazu v Praze – atmosféra v týmu před velkou akcí je nenapodobitelná. Ale u televize trpět nebudu, beru to jako fakt, se Srby jsme prostě prohráli. Házenou si budu užívat, spoustu hráčů dobře znám a bude mě těšit, když se jim bude dařit.

Vyměnil byste ocenění, které je vaším největším individuálním úspěchem v kariéře, za účast reprezentace na olympiádě? Stoprocentně! Nebylo by co řešit. Jenže v tuhle chvíli je pro nás olympiáda hodně vzdálená.

Jak hodně?
Mistr světa teď postoupí přímo, dalších šest týmů půjde do kvalifikace. Kdyby byly z Evropy, nesměl by se před nás na kontinentálním šampionátu v roce 2012 dostat nikdo další. Ale napřed musíme na tu Evropu postoupit.

Nemrzí vás, že s českou reprezentací můžete zřejmě jen těžko získat medaili na mistrovství světa nebo Evropy?
Náš osud je trochu krutý, myslím, že třeba světové semifinále je za hranicí našich možností. Ale to evropské ne, loni k tomu moc nechybělo, stačilo dát o dva góly víc, To semifinále bych chtěl zažít.

Neobáváte se, že coby nejlepší hráč světa budete teď pod větším tlakem?
To mě nerozhodí, zodpovědnost, kterou na sebe beru v národním týmu nebo v Kielu, to neovlivní. A jistý tlak cítím pokaždé.