Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Otevřená boxerská válka: Čagajev označil obra Valujeva za zbabělce

Sport

  11:47
HAMBURK - Ruslan Čagajev se tvrdě opřel do svého soka Nikolaje Valujeva, se kterým měl boxovat minulou sobotu v Helskinách o titul mistra světa organizace WBA. Z nablýskané show nakonec sešlo, finští lékaři nepustili Uzbeka do ringu. Ten je totiž nositelem viru žloutenky typu B. A podle něj Valujevova stáj zápas zrušila, aniž by učinila maximum pro to, jej uskutečnit.

Valujev vs. Čagajev (vpravo), výškový rozdíl 28 centimetrů. foto: www.boxnews.com

Čagajev je nositelem antigenu žloutenky typu B několik let a jeho soupeř o tom samozřejmě věděl. Vždyť virus měl v sobě již při jejich prvním souboji v dubnu roku 2007, kdy "Bílý" Tyson svého soupeře porazil a připravil mu první a zatím poslední porážku mezi profesionály.

"Valujev loví divoká prasata, ale bojí se drobného píchnutí," opřel se Uzbek do svého obrovitého soka s tím, že očkování by celý problém vyřešilo. A rozjetého boxera doplnil na tiskové konferenci i jeho promotér Němec Klaus-Peter Kohl. "Nikolaj Valujev není jen největší boxer na světě, on je také největší zbabělec," řekl Kohl ze stáje Universum (největší evropské boxerské stáje) na adresu 213 cm vysokého obra.

VALUJEV VS. ČAGAJEV 2007:

Čagajevův tábor vytýká druhé straně, kterou vedle Valujeva představují jeho promotéři Wilfried Sauerland ze stejnojmenné stáje a slavný Američan Don King, že neučinili všechno pro to, aby se duel uskutečnil.

ODBORNÍCI: Čagajev je v právu, tomu hrozí odebrání titulu
"Čagajev je zdravý a není infekční," uvedl specialista na jaterní onemocnění Heiner Wedemeyer. "Nehrozí a ani nehrozilo nebezpečí pro třetí osobu," dodal s tím, že případnou absolutní jistotu mohl Valujev získat očkováním i do 24 hodin po utkání, což mu také bylo nabídnuto a finský svaz prý byl ochoten v tom případě zápas umožnit. Následovalo ale zrušení duelu s vysvětlením, že Valujev nemá zdravotní záruky.

Sauerland obvinění z cíleného zrušení zápasu odmítl stejně jako spekulace, že se zasadil o přidělení pořadatelství Finsku, kde platí přísnější lékařské podmínky. "To je absurdní. Byl bych blázen, kdybych dobrovolně riskoval zrušení duelu. Přišli jsme o půl milionu eur, protože pojištění se na žloutenku typu B nevztahuje," uvedl. Don King, kterému patří druhých padesát procent práv na Valujeva, dokonce přešel do útoku. WBA podle něj musí vyhlásit rodáka z Petrohradu jediným šampionem.

Co bude dál se ale nyní neví. Čagajev zatím v ringu nikdy neprohrál, ovšem kvůli jeho zdravotním potížím (dříve achillovka) to bylo třetí zrušené vzájemné utkání. Proto se o titul WBA oba soupeři dělí - Čagajev jej drží právoplatně, Valujevovi je "propůjčen". Organizace WBA vyhlásila nejpozdější termín rozhodnutí na 28. června. Možnosti jsou podle všeho dvě - buďto se domluví další utkání nebo bude titul Uzbekovi odebrán. "Jsem zdravý a fit. Nerozumím tomu, proč jsem nemohl boxovat už v sobotu," má jasno třicetiletý Čagajev.

Autoři: ,

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...