Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Další rána pro cyklistiku: Pantanimu i Ullrichovi prokázali doping

Marco Pantani (vpravo) a Jan Ullrich | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marco Pantani (vpravo) a Jan Ullrich | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francouzský Senát dnes zveřejnil jména cyklistů, kteří měli na Tour de France v roce 1998 pozitivní test na krevní doping. Jsou mezi nimi i vítězný Ital Marco Pantani a Němec Jan Ullrich, který skončil při obhajobě titulu druhý. Všichni podle zprávy vyšetřovací komise Senátu užívali zakázanou látku EPO.

Včetně Pantaniho a Ullricha je na seznamu údajně dopujících cyklistů 18 závodníků, dalších 12 jezdců je ve zprávě označeno jako "podezřelí". Pozitivní test měli mimo jiné Erik Zabel, Laurent Jalabert, Nicola Minali, Mario Cipollini či Kevin Livingston (dvakrát). Podezřelými jsou Bobby Julich, na Tour 1998 třetí v pořadí, Stefano Zanini, Stuart O'Grady či Axel Merckx.

Členové komise porovnali záznamy závodníků s výsledky anonymních testů z roku 2004. Ačkoliv Pantani, jenž v roce 1998 vyhrál rovněž Giro d'Italia, nebyl během kariéry nikdy pozitivně testován, jeho kariéru provázela mnohá dopingová podezření. Ta neustala ani po jeho smrti před devíti lety, kdy se předávkoval kokainem.

Ullrich dlouho porušení dopingových pravidel popíral a to i přesto, že připustil kontakty s nechvalně proslulým španělským lékařem Eufemianem Fuentesem. Až před měsícem olympijský vítěz ze Sydney a šampion Vuelty 1999, jenž ukončil kariéru před více než šesti lety, přiznal, že si v době aktivní kariéry pomáhal k úspěchům krevním dopingem. Popřel ale, že by užíval EPO a bral jiné zakázané látky.

ČTĚTE TAKÉ

"Zprávu jsem zatím četl pouze jednou," odmítl Ullrichův poradce Falk Nier jakkoliv komentovat zveřejněné informace. Naopak další hříšník z profesionálního pelotonu Francouz Jacky Durand, vítěz celkem tří etap na Tour a spolupracovník televizní stanice Eurosport, svá provinění nepopírá. Doufá, že zpráva Senátu přinese skutečnou reformu v cyklistice.

"Ke svým činům se přiznávám. Příští generace by však neměly platit za naše chyby z minulosti," prohlásil Durand. "Náš sport je nyní mnohem čistší a já jen chci, aby to tak lidé i vnímali," dodal.

44 z 60 vzorků bylo pozitivních

Na konci druhého tisíciletí se neprováděly testy na krevní doping. Podle francouzských médií vykázalo stopy erytropoetinu (EPO) 44 z celkem 60 zpětně přezkoumaných vzorků moči. Nešlo však jen o cyklistiku. "Je to o dopingu ve všech sportech," připustil senátor Jean-Jacques Lozach.

Zprávu o dopingu plánoval Senát zveřejnit už v průběhu letošní Tour de France. Na žádost závodníků, kteří nechtěli, aby se oslava stého ročníku kazila, francouzská ministryně sportu odsouhlasila, že se materiál zveřejní až po závodě.

Senát ve své zprávě nastiňuje 60 návrhů, jak vylepšit boj proti dopingu. Výsledky opětovně provedených testů, k nimž vyšetřovací komise sáhla, nemohou ovšem sloužit jako podklady k zahájení disciplinárního řízení s provinilci, neboť nebyly provedeny v souladu s antidopingovým protokolem.

"Nikdo nebude čelit žádným sankcím. Nejsme policisté. A nejsme ani soudci," podotkl Jean-François Humbert.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

TESTUJEME: Jak zavádět lepek, aby byl kámoš? Ochutnali jsme nové kaše od Nestlé
TESTUJEME: Jak zavádět lepek, aby byl kámoš? Ochutnali jsme nové kaše od Nestlé

Alergeny jsou takovým novodobým strašákem všech maminek... a i já jsem řešila, jak šetrně zavádět lepek u naší malé Adélky. Jako na zavolanou mi...