Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pásmo Viděno osmi připomnělo myšlenku olympismu

Sport

  23:32
PRAHA - Český olympijský výbor dnes večer připomněl svým členům i bývalým sportovcům význam olympijské myšlenky. Při obnovené premiéře filmu Viděno osmi, pojednávajícího o olympijských hrách 1972 v Mnichově, se navíc sešli v panelové diskusi i tři bývali spolužáci. Kromě režiséra Miloše Formana a předsedy ČOV Milana Jiráska totiž přišel i exprezident Václav Havel.

Zleva: Václav Havel, Miloš Forman a Milan Jirásek. foto: ČTK

"Dnešní večer je velmi výjimečný. Film Viděno osmi je pohledem osmi režisérů na olympijské hry 1972 v Mnichově. Chceme tím trochu připomenout olympijské myšlenky," řekl před projekcí mluvčí ČOV Alexandr Kliment.

Viděno osmi je fakticky pásmem krátkých autorských dokumentů. "Nevyniká jednotnou formou, jsou to spíš vize jednotlivých režisérů. Prostě osm unikátních pohledů," dodal Kliment. Během večera ovšem došlo jen na pět částí.

V pondělním večeru se do malého sálu kina Ponrepo dostavila smetánka českého sportu. Téměř jako první přišla legendární olympionička Dana Zátopková a mezi hlavami jednotlivých sportovních svazů bylo možné postřehnout i další známé tváře olympijské minulosti.

Havel, Forman a Jirásek usedli před zaplněný sál až krátce před osmou hodinou. Během následující půlhodiny vzpomínali na dětství i na dobu, kterou spolu strávili na internátě. Došlo samozřejmě i na jejich vztah k olympijskému hnutí i k samotnému sportu.

Nejbrutálnější zápis mnichovské olympiády do historie začali diktovat arabští teroristé 5. září 1972. Forman byl bezprostředně u toho. "Viděl jsem tu tragédii, bydlel jsem padesát metrů od té budovy, kde se to stalo. Ráno jsem se probudil a viděl jsem to z okna, měl jsem výhled na celé náměstí. Tou dobou už byli dva Izraelci mrtví," zavzpomínal dnes Forman.

I přes tragické okolnosti Formanova část filmu ve své době způsobila značný rozruch a i dnes bavila diváky svým lehce neuctivým humorem. "Jsem na ten film strašně pyšný," řekl po sedmatřiceti letech od natočení pozdější majitel dvou Oscarů.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Mohlo by vás zajímat