Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spurt patnácté etapy vyhrál Nor Kristoff. Ve žlutém zůstává Nibali

Tour de France

  15:57aktualizováno  18:39
PRAHA - Peloton Tour de France tak dlouho kalkuloval a nechával dvojici statečných uprchlíků drobný náskok, že je málem před cílovou páskou 15. etapy nedostihl. Ani Švýcar Elmiger, ani Novozélanďan Bauer, kteří jeli 222 kilometrů o samotě, hromadný dojezd v Nimes ovládl Nor Kristoff.

Ve finiši 222 kilometrů dlouhé etapy našel nejvíc sil Nor Alexander Kristoff. foto: Reuters

Po tvrdých dnech v horách se na Tour zase chvíli šlapalo po rovině a otázka dne zněla, kdo ovládne hromadný spurt. Znovu suverénní Kittel? Bude to další Němec Greipel? Nebo se snad po čtyřech druhých místech konečně dočká Slovák Sagan?

Na odpověď se čekalo bezmála 5 hodin.

Lídr Tour Vincenzo Nibali na startu patnácté etapy.

Jako by už cyklisté vyhlíželi pondělní den volna, jak by je etapy v Alpách zničily. Celý den nechali favorité na televizní obrazovce vynikat dva uprchlíky. Jen co ředitel Tour Prudhomme zamával bílým praporkem, vyrazili dva stateční vpřed a peloton akceptoval stíhací roli.

Dvojici pustil do víc než sedmiminutového odstupu a pod zamračenou oblohou nikam nespěchal. Zvlášť když Elmiger, ve výsledcích lépe postavený závodník, ztrácel na žlutého Nibaliho skoro 2 hodiny.

Peloton míjí skalní útvar Sisteron.

Zdlouhavý transfer k západu oživil snad jedině déšť, který se na Tour po horkém intermezzu vrátil v plné síle. Průtrž mračen kropila závodníky a dávala naději dvěma mužům vepředu. Peloton musel na mokrých silnicích volit přece jen opatrnější tempo.

Momentka z patnácté etapy Tour de France.

Až v posledních desítkách kilometrů projevili cyklisté z hlavního pole zájem stahovat a do posledních kilometrů vjížděli s odstupem těsně pod minutu. Stihnou to? Uprchlíci však pokračovali v příkladné spolupráci, naopak ve stíhajícím pelotonu scházela jednota. Tu v jeho čele šlapalo Lotto, pak zase chvíli Saganovi muži, v závěru se vpřed tlačil Kittelova parta.

A Elmiger s Bauerem dál věřili.

Celodenní dřina k ničemu

Když vjeli pod bránu označující poslední kilometr, ohlédli se. Peloton se za jejich zády valil jako lavina, hladový po triumfu. Ještě 500 metrů, pak 300, teprve když byla páska na dosah a Bauer vyrazil ještě k poslednímu zoufalému pokusu urvat kousek slávy, jeho celodenní dřina byla zničena.

222 kilometrů jel v čele, nakonec ho pohltil peloton. Jeden z uprchlíků Jack...

Kristoff, rodák z Osla, zabral a po třech dnech dobyl druhé vítězství na této Tour. Za ním dojel Australan Haussler, třetí Sagan. "Opravdu hodně těsné, ta dvojice byla velmi silná," uznal vítěz. "Navíc kruhové objezdy nám stíhání neusnadnily, ale jsem šťastný, že to nakonec vyšlo."

Žlutý dres udržel Ital Nibali a 8. místo Leopold König.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat