4. září 2014 8:10 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

S tenisem chtěla seknout, na US Open však Pcheng Šuaj září. A vyhlíží finále

Čínská tenistka Pcheng Šuaj. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínská tenistka Pcheng Šuaj. | foto: ČTK/AP

PRAHA Postup do závěrečné fáze grandslamu? To pro ni není nic nového. Dosud však tenistka Pcheng Šuaj dobývala úspěchy hlavně v deblu. Letošní US Open to změnilo. Na svém 37. grandslamu v kariéře prošla Číňanka poprvé do semifinále - a jakým způsobem! Zatím neztratila ani set.

Pcheng Šuaj nebyla nikdy pouze specialistkou na debl. V srpnu 2011 byla na singlovém žebříčku dokonce na 14. místě. Na grandslamech se však dosud dostala nejdál do osmifinále, na první titul na okruhu WTA stále čeká.

Ve čtyřhře to byl jiný příběh. Společně s Tchajwankou Su-wej Sie vyhrála dva grandslamy, ještě v červnu kralovaly žebříčku deblu. Před US Open však bez bližšího vysvětlení oznámily, že půjde o jejich poslední společný grandslam. V osmifinále vypadly s Barborou Záhlavovou-Strýcovou a Kimiko Dateovou-Krummovou.

Jinou Češku však Pcheng Šuaj zastavila. V osmifinále dvouhry vyřídila Lucii Šafářovou 6:3, 6:4. Stejně jako ve všech ostatních zápasech singlu na letošním US Open neztratila ani set, a to už musela čelit třeba světové pětce Agnieszce Radwaňské.

„Je to pro mě úžasné období,“ řekla osmadvacetiletá tenistka po postupu mezi nejlepší čtyři. Do očí se jí draly slzy. „Trvalo to hodně dlouho. Několikrát jsem přemýšlela, že to vzdám, že přestanu hrát. Ale můj trenér a rodiče mi říkali, ať bojuju dál a nevzdávám se. Že tento den přijde.“

K tenisu ji v osmi letech přivedl strýc, o čtyři roky později musela podstoupit operaci kvůli vrozené srdeční vadě. Podobně jako její slavnější krajanka Li Na opustila čínský autoritářský systém a vydala se vlastní cestou, na níž si mohla vybrat vlastní tým a trenéry.

„Několikrát jsem přemýšlela, že to vzdám, že přestanu hrát. Ale můj trenér a rodiče mi říkali, ať bojuju dál a nevzdávám se. Že tento den přijde.“

Li Na se stala tou výraznější, svéráznější a drzejší, zatímco Pcheng Šuaj v jejím stínu dobývala úspěchy na deblovém okruhu. Nekritizovala čínský tenisový systém tak hlasitě, naopak se pokorně každý rok vracela hrát za svůj provinční tým v rodné zemi.

A letos na US Open, kde Li Na chybí kvůli zranění kolene, konečně vystoupila ze stínu slavnější krajanky. „Od začátku roku jsem hodně pracovala na fyzičce a trénovala, zkoušela jsem vylepšit svou hru,“ řekla. O svém úspěchu však promluvila s typickou skromností: „Jsem ráda, že se čínskému tenisu tak daří. Já jsem jen malé zrnko.“

Její jízda přitom zdaleka nemusí končit. Ve čtvrtek vyzve v semifinále Caroline Wozniackou. Vyzkouší si finále grandslamu i v singlu?

Ondřej Novotný

Adecco spol. s r.o.
Svářeč Ostrava Hrabová, přímo pod kmen

Adecco spol. s r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 28 000 - 31 000 Kč