Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Třísetová bitva Berdychovi sedla: Cítím se dobře, ušetřil jsem síly

US Open

  10:27
NEW YORK (Od našeho zpravodaje) - Příští soupeř Marin Čilič udělal Tomáši Berdychovi na tenisovém US Open dvě milé službičky. V dlouhé bitvě s Francouzem Gillesem Simonem se notně vyšťavil a ještě odsunul Berdychovu partii s Rakušanem Dominicem Thiemem z odpoledního parna na vlahý večer. "Podmínky byly příjemné," pochvaloval si Berdych.

Český tenista Tomáš Berdych. foto: ČTK/AP

Tenhle talent se ještě musí učit, aby mohl porážet borce z úplné špičky. Šestý nasazený Berdych vyškolil ve 4. kole nadějného Thiema za 98 minut 6:1, 6:2, 6:4.

Nevadilo mu nic. Ani sedm soupeřových brejkbolů při prvních třech gamech na servisu (všechny Thiemovy žádosti zamítl).  Ani poloprázdné hlediště na Armstrongově stadionu (jen málo diváků vydrželo na Flushing Meadows až do večera). Sám první tři šance na odejmutí rivalova podání proměnil a pádil za vítězstvím.

"Jsem rád, že jsem to takhle zvládl," řekl. "Hlavně první game se nevyvíjel dobře. Hned jsem ztrácel 0-40. Naštěstí jsem zabral a otočil to, což byl zlomový moment. Hlavně proto, že je to mladý borec, co nemá moc zkušeností. Když se mi podařilo zachránit tak těžkou situaci, dalo mi to sebevědomí a cítil jsem se celý zápas super."

Co vám v té první hře pomohlo do pohody?
Nezaservíroval jsem nejlíp. Šel jsem přes druhé podání, udělal jsem nějakou chybu, pak mu vyšel prohoz. Rozběhlo se to rychle, ale rychle jsem se srovnal. Když to člověk zvládne, je to paráda, obrovská pomoc. V opačném případě se on mohl chytnout, třeba by z něj spadla nervozita. Pak už jsem podával dobře a držel se stanovené taktiky, která na něj fungovala.

ČTĚTE TAKÉ

Tím úvodem jste mu vzal hodně víry, že?
Dobře si pamatuju, že jsem kdysi taky měl problém prorazit přes čtvrté kolo. Trvalo mi to dost dlouho, než jsem porazil nasazeného hráče a postoupil do čtvrtfinále. Dominic si taky musí trochu počkat, nasbírat zkušenosti. Přitom je to hodně talentovaný kluk. Má předpoklady pro to, aby byl z něj byl výborný tenista.

Nebylo pro vás těžké se vyhecovat před poloprázdnými tribunami?
Zrovna dneska jsem byl rád, že se předchozí zápasy protáhly. Sám jsem předchozí dva zápasy hrál v dusnu a větru. Atmosféra na kurtu dneska nebyla dokonalá, ale podmínky byly velice příjemné, což považuju za důležitější.

Cítíte se na turnaji čím dál pohodlněji?
Cítím se dobře. Není nic, co by mě obtěžovalo. Ale dál se nekoukám. Musím jít postupně. Až když padne poslední míč v zápase, můžu se začít připravovat na ten další. Každý soupeř je jiný, přinutí mě hrát něco jiného, dostane mě do jiných situací. Každopádně jsem rád, že jsem dneska ušetřil nějaké síly.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!