Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Perfektní start, ale pro olympiádu nic neznamená, řekl Moravec

Sport

  22:00
ÖSTERSUND (Švédsko) - S nadšením a zároveň pevně s nohama na zemi hodnotí biatlonisté vítězný vstup do olympijské sezony. České kvarteto Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Zdeněk Vítek a Ondřej Moravec nenašlo přemožitele ve smíšené štafetě Světového poháru v Östersundu.

Ondřej Moravec foto: ČTK

Češi si vítězstvím zajistili, že v olympijském Soči pojedou smíšené štafety se startovním číslem jedna. "Je to perfektní start sezony, ale z pohledu olympijských her nic neznamená," řekl finišman Moravec na tiskové konferenci. Šéftrenér mužů Ondřej Rybář, pod jehož vedením od léta trénuje i Soukalová, byl přesvědčen, že reprezentanti nyní nebudou létat v oblacích. "Ondra je stoprocentně nohama na zemi. Ví, co chce. Zdeněk už toho tolik dokázal, ale také tolik schytal, že jej ani vítězná epizoda nerozhodí. Navíc má za sebou velkou letní dřinu a věřím, že o sobě ještě dá vědět," předpověděl Rybář na svazovém webu.

K TÉMATU

Vítkové a Soukalové může výhra dodat potřebné sebevědomí. "Je to přesně ten typ vzpruhy, který potřebovaly," řekl Rybář a Vítková doplnila: "Překvapilo mě, jak jsem jela uvolněně, ale stále to není na sto procent a věřím, že se ještě zlepším." Loni šestá žena konečného pořadí Světového poháru Soukalová se necítila před startem nejlépe. "Byl to nejobtížnější úvod v kariéře. Nebyla jsem moc odpočinutá a doufám, že se budu cítit lépe, až budu mít v nohách více závodů," řekla.

Biatlonisté se většinu závodu drželi na druhém místě

Ona i její kolegové zvládli na střelnici nepříjemný vítr. "To byla výzva," usmála se. Biatlonisté se většinu závodu drželi na druhém místě a do čela je dostal Moravec až při poslední zastávce na střelnici. K cíli vyjel s náskokem deseti vteřin před pronásledovateli, který v prvním stoupání ještě o pět sekund navýšil. "Asi pět set metrů před cílem jsem věděl, že vyhrajeme, a zbytek si vychutnal," řekl.

Česká biatlonistka Gabriela Soukalová

Po dvou dnech volna pokračuje úvodní díl Světového poháru ve středu vytrvalostním závodem žen a o den později mužů, pak následují sprinty a stíhací závody. "Je potřeba si uvědomit, že individuální závody představují zcela jiný příběh. Dnešní mix už se stává jen součástí historie," konstatoval Rybář. "Chci říci, že nelze očekávat, že bychom stále pokračovali v pódiových výsledcích. Vždyť děláme biatlon. Mohu však slíbit, že se o to budeme v každém závodě snažit ze všech sil," dodal kouč.

Autoři: ,