7. července 2014 16:18 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kvitová cítí po návratu do Česka únavu. Ale brzy si půjdu zaběhat, říká

Šampionka Petra Kvitová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šampionka Petra Kvitová. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Petro, vítej doma! Vítězka tenisového Wimbledonu Petra Kvitová je zpátky v Česku. Po druhém triumfu na slavném grandslamu se těší na odpočinek. V pondělí se ještě před dovolenou potkala s novináři a podepíše se fanouškům.

V malém sále na kurtech pražské Sparty ve Stromovce čekaly televizní štáby, desítky fotografů a novináři. Krátce po 14. hodině do místnosti vstupovali důležití muži v tenisovém životě Petry Kvitové.

Jako první přišel vyplétač raket a šiřitel dobré nálady Richard Šodek, za ním psycholog Michal Šafář a pak kouč David Kotyza. Když moderátor ohlásil jméno Petry Kvitové, obecenstvo zatleskalo.

Jak se Kvitová změnila?

Trvalé bydliště má od loňského roku kvůli nižším daním v Monaku. Už nejezdí škodovkou jako před třemi lety, nýbrž vozem BMW od sponzora. Při rozhovorech na Wimbledonu ze sebe sypala anglická slovíčka s nebývalou suverenitou. Petra Kvitová, verze 2014 se v­ lecčems liší od málo známé bezstarostné dívky, která tenisovou slavnost na jihozápadě Londýna senzačně opanovala v červenci 2011. (kap)

Vladimír Šafařík, ředitel zastupující agentury Česká sportovní, byl viditelně naměkko: „Je to neskutečné. Je to velký okamžik v historii českého tenisu. Petra dosáhla něčeho, co se málokomu podaří. Chtěl bych tobě a celému týmu moc poděkovat,“ říkal se slzami v očích a předal wimbledonské vítězce květinu.

Ostatně na všech členech českého týmu bylo znát dojetí, úleva a samozřejmě také únava. „Tyhle dva týdny byly nejlepší v mém profesním životě,“ prohlásil Kotyza.

„Když se podívám na sezonu 2011, tak ji nemám spojenou s žádným konkrétním zážitkem. Všechno proběhlo tak rychle. Letos je to něco speciálního. Tím, že cesta k titulu byla složitější, o to líp chutná.“

Stejně jako Kotyza byla ospalá také Kvitová. „David bude asi dospávat. Bylo trochu hektický, než jsme to všechno sbalili. Konečně pojedeme za chvíli domů,“ těší se Kvitová do Fulneku.

V severomoravském městě se prý něco chystá, ale tak velké oslavy jako v roce 2011 se neplánují. „Podrobnosti nevím, ale bude to pěkné,“ řekla Kvitová.

Byla vyčerpaná nejen fyzicky. Vítězný turnaj ji vysál také psychicky. Proto od úterý bude odpočívat, vypne, zmizí. „Ale myslím, že si zajdu brzo i zaběhat,“ usmála se. Kvůli dovolené odmítne také pozvání na filmový festival do Karlových Varů, kde byla při minulém triumfu.

V pondělí stihne už jenom odpolední autogramiádu v prodejně Nike. A pak?

Může zakončit letošní sezonu stejně jako před třemi lety, kdy nakonec měla tři významná vítězství - k wimbledonskému talíři přibyla trofej z Turnaje mistryň a pohár z Fed Cupu?

FOTOČLÁNEK

„Nevím, jestli to půjde zopakovat. Bylo by to samozřejmě hezký. Ale každý rok je jiný, nedá se porovnávat. Teď je brzo na hodnocení. Já budu rád, když se na Masters v Singapuru kvalifikuju a ostatní zatím neřeším,“ odpověděla Kvitová.

„Výjimečně se svou svěřenkyní souhlasím,“ usmál se trenér Kotyza. „Budu rád, když si udrží výkonnost. Musíme brát v potaz, že tráva je její nejoblíbenější povrch, Wimbledon má ráda. Možná časem přijdou větší trable. Ale osobně jsem optimista. Věřím, že Petře dodala tahle výhra sílu a sebevědomí.“

Na závěr Kvitová ještě svému týmu a přítomným žurnalistům dopřála kus z wimbledonské tradice. Rozdávala jahody se smetanou. Večer při cestě autem zřejmě velmi rychle usne.

Michael Bereň