Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vettel je nejlepší, ale není osobnost. To lidem vadí, vysvětluje Král

Sport

  9:30
PRAHA - Německý pilot Sebastian Vettel vládne formuli 1. Jenže fanoušci ho neodměňují jen hlasitým potleskem, ale i bučením. Co lidem na jezdci Red Bullu tak vadí? "Je normální, nekonfliktní a neutrální. Pouze přijde, roboticky vyhraje závod s nejlepším autem a neudělá chybu. A to lidem nestačí," říká Josef Král, který stále sní o tom, že bude v F1 závodit a působí také jako komentátor.

Automobilový závodník Josef Král foto: Mafra - František Vlček

Může ještě fanoušky získat zpět?
Dostal se do pozice, že nevím, co by se muselo stát, aby ho lidi milovali. Jim se nelíbí jeho postoje, zasedli si na něj, jdou proti němu. Přejí mu, aby prohrával, bučí na něj, což je hodně kontroverzní. Přitom to, co předvádí na trati, je obdivuhodné. Ale fanoušci jsou hladoví po soubojích, a když vyhrává pořád ten samý, odrazuje je to.

Ale to je jeho práce.
To ano, ale je to o jeho osobnosti. Kdyby se k tomu postavil čelem a nebyl tak neutrální... On prostě není osobnost jako Schumacher, Häkkinen, Alonso či Räikkönen – to jsou lidi, kteří jsou nějakým způsobem jiní. A fanoušci vyhledávají kontroverzní věci, bulvár je extrémně čtený. Kimi (Räikkönen) je tak oblíbený proto, že když přijde pozdě na vyhlášení, řekne: Sorry, já byl s... Vettela lidi berou jako někoho, kdo jiným krade vítězství, které si sám nezaslouží.

Nemohou za jeho neutralitu PR manažeři, kteří ho prostě v chování svazují?
Mám pocit, že jeho to nesvazuje, pro něj je to normální prostředí. Red Bull ho vychoval, byl i v BMW, kde je to podobné. Já si tím prošel rovněž, když nás drilovali, abychom byli neutrální, nedělali nic kontroverzního, abychom nevybočovali z řady. Ten tlak je na něj obrovský a on nemůže přijít a začít něco vykřikovat do světa, aby se zalíbil. On se musí chovat tak, aby se zalíbil Red Bullu. Ten do něj investuje peníze a jemu musí být vděčný. A Vettel si toho je vědom – díky Red Bullu pokoří většinu rekordů a bude i nejvíckrát mistrem světa v historii.

Německý pilot formule 1 Sebastian Vettel z Red Bullu

Překoná podle vás i sedm titulů Michaela Schumachera?
Myslím, že ano. Má k tomu našlápnuto. To není jen tím, že má nejlepší auto, vždyť závodí v týmu s Webberem, který je extrémně dobrý, ale proti Vettelovi si ani neškrtne. On je prostě skvělý, možná nejlepší. Ale myslím, že za dva tři roky bude i on hledat novou výzvu, podobně, jako to letos udělal Hamilton. Třeba zkusí postavit na nohy nějaký trápící se tým.

Hraje u lidí roli i to, že Red Bull je tým bez velké tradice?
To si nemyslím.

Ovšem i vy jste obdivovatelem Alonsa a Vettela moc nemusíte.
To, co předvádí u Ferrari, je z mého pohledu mnohem obdivuhodnější, než co předvádí Vettel. Navíc Alonso je osobnost, u které si cením, jak dokáže motivovat tým. Ferrari dřív byl Schumacher, teď je to on. To u Red Bullu je to jiné. Tam Vettel není ten tahoun, tam je základem Adrian Newey (konstruktér).

Autor: