13. prosince 2012 12:45 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Handicapovaný běžec Pistorius porazil i závodního koně

Handicapovaný běžec Oscar Pistorius porazil ve sprintu i závodního koně  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Handicapovaný běžec Oscar Pistorius porazil ve sprintu i závodního koně | foto: Reuters

KATAR Nepomohlo mu ani pojmenování po opravdu rychlém voze. Arabský plnokrevník Maserati i tak prohrál souboj s handicapovaným jihoafrickým atletem Oscarem Pistoriem. A vůbec nevadí, že kůň byl spíš vytrvalec než sprinter, chyběla mu výtečná forma a trochu zaspal na startu.

Pistorius dál ze sebe vydává maximum, inspiruje davy. A to i tři měsíce po skončení her v Londýně, kde se jako první atlet s amputací prosadil do olympijských závodů.  V rámci propagační akce "Definitely Able" v Kataru, která vyzdvihuje výkony handicapovaných sportovců, zaklekl šestinásobný paralympijský vítěz do bloků.

Když zazněl výstřel, bleskově vyrazil a na lehce se svažující rovné trati upaloval daleko před svým čtyřnohým soupeřem. V cíli majitel dvou zlatých a stříbra z londýnské paralympiády vyhrál na plné čáře - o víc než sekundu.

Možná to nebylo tak prestižní vítězství jako by vybojoval olympijské zlato, ale dokázal něco, co ani legendární Jesse Owens nebo Linford Christie před ním nezvládli. "Dnes to nebylo o tom, kdo vyhraje. Tady šlo o to ukázat, že i my postižení dokážeme úžasné věci," vydechoval šestadvacetiletý rychlík s podkolenní amputací obou končetin. "Závodit proti arabskému koni, který je symbolem síly a energie, byla velká legrace."

Filip Grim, mih

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!