Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pistorius si má vybrat. Buď OH nebo paralympiáda

Sport

  20:52
TEGU (Korea) - Sotva se handicapovaný běžec Oscar Pistorius dočkal jako člen stříbrné jihoafrické štafety na 4x400 metrů vytoužené medaile z mistrovství světa, hrozí mu kontroverze s vedením světové atletiky. Podle prezidenta mezinárodní federace IAAF Lamina Diacka si Pistorius musí zvolit, zda příští rok poběží na olympijských nebo paralympijských hrách. Účast na obou akcích by podle Diacka nebyla vhodná.

Oscar Pistorius

"Musí se rozhodnout. Podle mého názoru nemůže běžet v Londýně na olympijských hrách a poté ještě na paralympiádě," uvedl Diack v rozhovoru, který vyjde v sobotu v německém listu Welt.

Čtyřiadvacetiletý Pistorius, jenž běhá s protézami, se pokoušel před třemi lety kvalifikovat na olympijské hry do Pekingu, ale na potřebný čas nedosáhl. Na paralympiádě následně získal zlaté medaile v bězích na 100, 200 a 400 metrů.

Letos se rodák z Johannesburgu probojoval na mistrovství světa zdravých do Tegu a na čtyřstovce postoupil do semifinále. Pomohl také jihoafrické štafetě k účasti ve finále, v němž ale dnes z rozhodnutí vedení týmu nestartoval. I tak mu ale náleží stříbrná medaile.

"Tahle cesta by měla být pouze jednosměrná. Pistorius se účastní závodů se zdravými i s handicapovanými. Na druhou stranu ale nemůže nikdo nepostižený startovat na paralympiádě. Jak k tomu přijdou jeho konkurenti na paralympiádě, když nejprve bude startovat na 400 a 4x400 metrů na olympiádě a pak vyhraje čtyři medaile na paralympiádě?" ptal se Diack, jenž byl před začátkem MS v Tegu zvolen na další čtyři roky do čela IAAF.

Rozhodnutí o tom, zda se Pistorius může zúčastnit obou akcí, chce osmasedmdesátiletý Senegalec nechat na Mezinárodním paralympijském výboru. "Z našeho pohledu může Pistorius startovat, dokud splňuje normy IAAF," uvedl Diack.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!