21. března 2008 12:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Plavec doplatil na podporu Srbů

Srbský plavec Milorad Čavič se s mistrovstvím Evropy loučí. Kvůli politickému tričku o Kosovu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Srbský plavec Milorad Čavič se s mistrovstvím Evropy loučí. Kvůli politickému tričku o Kosovu. | foto: ČTK

EINDHOVEN Srbský plavec Milorad Čavič sice získal zlato na mistrovství Evropy v Eindhovenu, dalších závodů se ale nesmí účastnit. Organizátorům vadil nápis na jeho tričku, který hlásal: "Kosovo je Srbsko", a z dalších závodů sportovce vyloučili. Čavič si v triku přišel pro zlatou medaili za vítězství v závodu na 100 metrů motýlek.

Disciplinární komise evropské federace LEN ho vyřadila z dalšího programu šampionátu s tím, že "jasnou politickou demonstrací" porušil její pravidla. Srbský svaz byl navíc potrestán pokutou 7000 eur (asi 180 tisíc korun).

Čavič měl dnes nastoupit do závodu na 100 metrů volný způsob a v sobotu plavat stometrovou trať motýlkem, na které v minulosti držel světový rekord v krátkém bazénu a patřil opět k favoritům.

V Srbsku vzbudilo rozhodnutí LEN velké rozhořčení. Ministryně sportu Sněžana Samaržičová označila podle agentury Tanjug verdikt za obrovskou nespravedlnost.

Třiatřicetiletý rodák z kalifornského Anaheimu prohlásil, že vyloučení se v jeho očích rovná trestu smrti. Prý se jen snažil vyslat pozitivní energii zemi, kterou reprezentuje. "Nechtěl jsem vyvolat žádný hněv ani vyprovokovat násilí. Země je rozervaná a mým cílem bylo ji povzbudit," řekl plavec, který žije na Floridě.

Bývalá srbská provincie Kosovo vyhlásila 17. února nezávislost, kterou už uznalo přes 30 zemí. Srbové se s tím odmítají smířit, nedávno s prohlášením, že Kosovo je srbské, vystoupil i hvězdný tenista Novak Djokovič.

"Tím, že jsem si vzal tohle triko, se na názoru USA, OSN ani Evropské unie nic nezmění. To už je hotová věc. Chtěl jsem jen povzbudit lidi," řekl Čavič agentuře AP.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!