Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Srbsko zrušilo nezávislost Kosova

BĚLEHRAD Srbský parlament jednomyslně prohlásil za neplatné nedělní jednostranné vyhlášení nezávislosti Kosova. Podle poslanců je to porušení svrchovanosti a územní celistvosti Srbska. Srbský prezident Boris Tadič vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby zablokovala nezávislost Kosova, ta se však ani po druhém setkání neshodla na jednotném postoji ke Kosovu.

Už předtím ministerstvo vnitra oznámilo, že bylo podáno trestní oznámení na tři nejvyšší představitele této jihosrbské oblasti - prezidenta Fatmira Sejdiua, premiéra Hashima Thaçiho a předsedu parlamentu Jakupa Krasniqiho - za narušení ústavního pořádku.

Srbsko odvolalo ke konzultacím své velvyslance z USA, Francie a Turecka, které nezávislé Kosovo již uznaly. Stejně se podle premiéra Vojislava Koštunici Bělehrad zachová vůči dalším zemím, které Kosovo uznají. Kromě USA, Francie a Turecka to byly také Británie a Afghánistán. Řada dalších států to má v úmyslu učinit brzy. Koštunica v projevu, který živě vysílala státní televize, řekl, že hlavním cílem srbské politiky je nyní návrat Kosova Srbsku a zajištění svobodného a bezpečného života Srbů v Kosovu. Mezi asi dvěma miliony Albánců tam žije zhruba 120.000 Srbů.

Srbsko vyzvalo Radu bezpečnosti OSN
Srbský prezident Boris Tadič vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby zablokovala jednostranně vyhlášenou nezávislost Kosova. Jestliže se o to nepokusí, znamená to, že si svou svrchovaností nemůže být v budoucnu jist žádný stát, řekl Tadič na mimořádném zasedání rady. Zdůraznil, že Srbsko považuje odtržení území, na němž žije hlavně albánské obyvatelstvo, ze porušení mezinárodního práva.

Podle srbského prezidenta bude znamenat nečinnost nad krokem Kosova nejen
ohrožení integrity jiných zemí, ale také zpochybnění charty OSN, která zaručuje všem státům svrchovanost a územní celistvost. Tuto srbskou pozici sdílejí Rusko i Čína a své výhrady vyjádřili také zástupci Vietnamu a Jihoafrické republiky.

Tadič před členy rady řekl, že se Srbsko nebude pokoušet proti Kosovu zasáhnout silou a že mu jako odpovědnému členu mezinárodního společenství půjde o mírové řešení sporu. Patnáctičlenná RB OSN zůstala rozpolcená ohledně Kosova i po zasedání. Italský zástupce prohlásil, že nezávislé Kosovo je fakt a že je třeba postoupit dál.

Uvozovky dolníBrzo s kosovským národem navážeme diplomatické styky.Uvozovky horní

Bush: Nezávislé Kosovo přinese oblasti mír
Bez ohledu na současný odpor Ruska dějiny ukážou, že jednostranné vyhlášení nezávislosti Kosova byl správný krok, který oblasti přinese mír. Před odletem do Rwandy to v v Tanzanii řekl americký prezident George Bush. Bush novinářům řekl, že USA v rozhovorech s Ruskem o této otázce vždy dávaly svou pozici jasně najevo. Vyzval Kosovo, aby dodržovalo práva menšin, a slíbil, že USA budou ve spolupráci s dalšími zeměmi usilovat o co nejklidnější přechod Kosova k nezávislosti. "Brzo s kosovským národem navážeme plnohodnotné diplomatické styky," řekl americký prezident.

 

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...