Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Politické protesty a úspěch Čáslavské. Uběhlo 45 let od OH v Mexiku

Sport

  12:00
MEXIKO/PRAHA - Festival rekordů, koncert Věry Čáslavské, ale také pronikání politiky do sportu - to nejlépe vystihuje XIX. letní olympijské hry v Mexiku, které skončily před 45 lety 27. října. Velká nadmořská výška napomohla k překonání celé řady rekordních zápisů, královnou her se ale stala československá gymnastka Věra Čáslavská, která vybojovala čtyři zlaté a dvě stříbrné medaile a která se také během olympiády vdala za běžce Josefa Odložila.

Věra Čáslavská a Josef Odložil. foto: ČTK

Další tři nejcennější kovy získali pro Československo střelec Jan Kůrka, výškařka Milena Rezková a skokanka do vody Milena Duchková. Kromě sedmi zlatých vybojovali českoslovenští sportovci také dvě stříbrné a čtyři bronzové medaile. Dalším vrcholem her bylo 890 centimetrů Američana Boba Beamona v dálce. "Skok do 21. století" vydržel jako světové maximum plných 23 let, než ho v roce 1991 vymazal další Američan Mike Powell.

Kromě sportovních výkonů se do obrazu olympijských her, které byly zahájeny 12. října 1968, promítla i politika, především protest černých sprinterů z USA proti rasismu či "tichý protest" Věry Čáslavské proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, když na stupních vítězů odklonila hlavu od sovětské vlajky (více ZDE).

Autoři: ,