Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čáslavská: Ze zlatého deště do hlubin zármutku

Sport

  7:00
PRAHA - Talent a píle ji dovedly velmi vysoko. Děvče narozené 3. května 1942 začal v patnácti zasvěcovat do tajů gymnastiky trenér Vladimír Prorok, kouč slavné Evy Bosákové. Po čtyřech měsících vyhrála jeho nová svěřenkyně mistrovství republiky dorostenek. Po olympijské premiéře v Římě 1960 získala v Tokiu 1964 a Mexiku 1968 celkem sedm zlatých a čtyři stříbrné medaile, Československo proslavila i množstvím vavřínů z mistrovství světa a Evropy.

Věra Čáslavská. foto: ČTK

"Věra byla výjimečná v tom, že uměla v pravou chvíli předvést maximální výkon. A dovedla to zopakovat, tak zvaných nezdarů měla strašně málo," vzpomíná trenérka Jaroslava Matlochová, jež po třech zlatých medailích Čáslavské v Tokiu převzala její vedení od Proroka. "A uměla zariskovat, ale i rozpoznat, kdy riskovat netřeba," dodává. 

Pohnute osudy.

Pohybového talentu si nemohla nevšimnout ani bývalá gymnastka a později trenérka Miluše Nekvasilová. "Na prahu sedmdesátých let jsme se sešly při dálkovém studiu na FTVS. Věra toho pro gymnastickou minulost moc neuměla, ale stačilo jí velmi málo a hrála basket nebo tenis, jako by to dělala odmalička. Měla dáno od přírody," pokyvuje hlavou.

Nejslavnější kapitoly se vážou k olympijským hrám v Mexiku, kde popularita Čáslavské dostoupila vrcholu. Se čtyřmi zlatými se pro Mexičany stala plavovlasou bohyní a její svatbu s běžcem Josefem Odložilem, majitelem stříbra v běhu na 1500 metrů z her v Tokiu, přišlo pozdravit sto tisíc lidí.