4. května 2011 12:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Odložil promluvil: Svého otce jsem zabít nechtěl

Věra Čáslavská a  Josef Odložil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věra Čáslavská a Josef Odložil. | foto: ČTK

PRAHA Dlouhých čtrnáct let. Od ledna roku 1997, kdy mu tehdejší prezident Václav Havel udělil milost, nepromluvil pro média. Žije v ústraní, útočiště našel pod pahorky Jeseníků, které miloval jeho táta. Martinu Odložilovi, po jehož úderu v létě roku 1993 skonal jeho otec Josef Odložil, je nyní sedmatřicet let, pracuje jako lesní dělník a podílí se na péči o roční dcerku. Především se však stále vyrovnává s činem, kterým změnil osud řady lidí.

"Nezničil jsem přece život jenom sobě, zničil jsem ho třem sourozencům, mojí matce, tátově manželce, jeho příbuzným a přátelům," řekl Odložil v exkluzivním rozhovoru pro LN, kterým prolomil dlouholeté mlčení. Člověk má z jeho slov a chování pocit, že tento stále ještě mladý muž se neumí smát. Vleče na zádech závaží a je vděčný za každý projev lidskosti.

Pohnute osudy.

"Zabil jsem svého otce a maminku dostal do blázince. Myslím, že být někde, kde bych se nemusel dívat na následky svých činů a třeba si mohl namluvit, že jsem si trest vězením vybral, by pro mne bylo nejspíš jednodušší. Nechtěl jsem zabít svého otce a ani jej jakkoli zranit, nepoužil jsem žádnou zbraň," říká pro další díl seriálu LN Pohnuté osudy.

Věnuje se příběhu gymnastky Věry Čáslavské i jejího manžela Josefa Odložila, kteří se rozvedli v roce 1988. Do smrti bývalého atleta, stříbrného olympionika z Tokia v roce 1964 a Martinova otce zbývalo šest let...

EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR SI PŘEČTĚTE VE ČTVRTEČNÍCH LN

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?