4. listopadu 2009 14:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Poslední boxerský svátek roku se blíží: je favoritem Haye či Valujev?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Nikolaj Valujev. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nikolaj Valujev. | foto: Lidovky.cz

ANALÝZA LN VIDEO, ANKETA + ON-LINE Souboj Davida Hayeho a Nikolaje Valujeva o titul mistra světa organizace WBA, na který se těší celý boxerský svět, je již za dveřmi. Jak bitvu dvou světů vidí odborníci?

POSLEDNÍ BOXERSKÝ SVÁTEK ROKU

Jeden měří 191 centimetrů a ještě loni boxoval v křížové váze (nebo také polotěžké). Proti němu stojí nejvyšší a nejtěžší boxerský šampion všech dob, jenž má o plných 22 centimetrů více. Váhový rozdíl je ještě bizarnější, oba soky dělí téměř 50 kilo živé váhy. Přesto se velká část odborníků přiklání na stranu velkohubého Brita. "Podle mne je Haye favoritem," přidává se také Lukáš Konečný, nejlepší český profesionál mezi čtyřmi provazy.

Proč tomu tak ale? Vždyť síla je na straně Valujeva. Stejně tak zkušenosti či zápasová bilance. Držitel mistrovského pásu navíc nikdy v profesionálním ringu nezažil, že by byl poslán k podlaze. Ostatně, dovedete si představit člověka, jenž složí k zemi téměř stopadesát kilo svalů?

Anketa

Kdo v sobotu získá titul WBA?

Nikolaj Valujev 335
David Haye 153

Server www.eastsideboxing.com nabízí svůj pohled. Haye sice nikdy neboxoval se skutečným šampionem, přesto je rychlejší, výbušnější než John Ruiz nebo Evander Holyfield, kteří obrovitého Rusa měli na lopatkách. Porážka Holyfielda je dokonce považována za jednu z největších zrad v historii boxu, píše server. A pokud "Bestii z Východu" mohli porazit oni, Haye má rozhodně šanci.

HAYE SI VĚŘÍ, VALUJEV MLČÍ
Co na to oba boxeři? "Valujeva pošlu k zemi. Budu rychlejší, silnější a tvrdší než kdykoliv předtím. 7. listopadu se stanu šampionem. Jsem lepší než Čagajev, který tu obludu porazil," má jasno Haye. Jeho soupeř mlčí. Soustředěně se připravuje. Ví, že pokud ztratí titul, může to znamenat konec šancí na vyzvání jednoho z bratří Kličků a nejspíše i konec jeho kariéry. Vyhýbat boji se ovšem nemusí, důležitý faktor totiž mluví pro něj – obrovská síla.

Jedinou prohru, kterou vyzyvatel Haye doposud v profesionálním ringu zaznamenal byla s Carlem Thompsonem před čtyřmi lety. Prohra tak přišla s tvrdým bijcem, který tehdy drzého krajana v pátém kole doslova rozbil. Vydrží Haye případný tvrdý úder od gigantického Rusa?

JEDINÁ HAYEHO PORÁŽKA V PROFESIONÁLNÍM RINGU:


V pátek Vám přinese podrobný předzápasový souhrn, vyjádření obou boxerů i komentář Lukáše Konečného.

  • 7Diskuse
Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz