7. prosince 2014 14:23 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Tři chyby a bylo po šancích. Vítková přesto znovu v první desítce

Veronika Vítková v cíli sprintu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Veronika Vítková v cíli sprintu | foto: MAFRA - Michal Sváček

ÖSTERDLUND/PRAHA Po sobotní euforii při nedělních stíhacích závodech na české biatlonisty stupně vítězů nezbyly. Veronika Vítková však třetím umístěním v Top 10 potvrdila svoji výbornou letošní formu, doběhla sedmá. Z vítězství se s takřka minutovou převahou radovala vedoucí žena Světového poháru Kaisa Mäkäräinenová.

Veronika Vítková vybíhala do stíhacího závodu z druhé pozice po sprintu a v před třetí střelbou se stále držela na medailových postech. Tři chyby na třetí položce vstoje ji však o ně připravily. 

Na body dosáhly opět čtyři Češky. Eva Puskarčíková zopakovala výborné 17. místo ze sprintu a na životní maximum hned za ní dosáhla osmnáctá Jitka Landová. Gabriela Soukalová ještě před poslední střelbou atakovala Top 10, tři chyby ji však srazily na konečné 21. místo.

„Bylo to dnes malinko horší než při sprintu u Verči, kterou zradila první stojka, trojka byla moc. Gabča se postupně zvedala, ale trojka na druhé stojce byla taky moc,“ hodnotil pro Českou televizi trenér Zdeněk Vítek. „Nebyl to v našem podání špatný závod, jedna holka je do deseti, tři do dvacky, ale škoda, že vždycky ta jedna položka byla malinko horší. I když podmínky nebyly dneska úplně jednoduché.“

Ve Světovém poháru nyní patří Vítkové páté místo, jen 10 bodů od třetí příčky.

Nedlouho po startu se v průběhu prvního kola rychle sjelo pět biatlonistek. K Eckhoffové a Vítkové, nejlepším ženám ze sprintu, přibyly podle očekávání Domračevová a Mäkäräinenová a také Italka Wiererová, za nimi s 20vteřinovým odstupem bojovala Valja Semerenková.

Praporky u střelnice nevěštily klidný vítr. Vítková si upravila miřidla, přesto čtvrtý terč vleže minula. Nejméně jednu chybu však nabrala při úvodní střelbě každá žena z vedoucí pětice, a tak Češka dokonce opouštěla střelnici jako první, s náskokem pěti vteřin na Mäkäräinenovou.

Čtěte více

Za nulu zastřílely Soukalová i Landová a posunuly se tím na 12. a 13. místo. Puskarčíková se s jednou chybou propadla na 21. pozici.

Ve druhém kole se k Vítkové opět dotáhly Finka a Běloruska, další skupinka vedená Wiererovou ztrácela 12 vteřin. Česká biatlonistka se silou mocí snažila udržet v závěsu za dvěma běžeckými rychlíky. A vítr foukal dál. Přesto druhá položka Vítkové byla bezchybná, stejně jako Domračevové!

Společně vyrazily na trať, 9 vteřin před Eckhoffovou. Mäkäräinenová musela na trestné kolo, chytla ztrátu 32 vteřin. A čistá střelba Soukalové  vynesla druhou Češku už na 8. místo. V první dvacítce se dál držely i Puskarčíková a Landová.

Na třetím okruhu Domračevová hned ujížděla Vítkové, ke která se přibližovaly i Eckhoffová a Semerenková.

Položka vestoje vzápětí vše přesypala: Eckhoffová a Semerenková dvě chyby, Domračevová a Vítková dokonce tři. Čistou střelbou se na první místo probila Mäkäräinenová, Vítková klesla na sedmou příčku. S jednou chybou střílející Soukalová odjížděla desátá.

Jediná chyba Mäkäräinenová při závěrečné střelbě nikterak neohrozila pouť finské běžkyně za desátým vítězstvím ve Světovém poháru, protože soupeřky chybovaly stejně, ne-li ještě víc. Jeden terč nezasáhla ani Vítková a odjížděla šestá, v dosahu čtvrtého místa, ale i s řadou kvalitních závodnic za zády. Tři chyby vyprodukovala Soukalová a přišla tak o pozici v první desítce.

Poslední okruh pak orazítkoval triumf Finky, pro druhé místo si zaspurtovala Semerenková, zatímco Vítková sestoupila oproti střelbě o jednu příčku.

Tomáš Macek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!