Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Potížista Rabbit Well si postavil hlavu. Váňa už ho odepsal, majitel je smířlivý

Sport

  14:44
PRAHA - Co se asi v tu chvíli odehrávalo v jeho koňské hlavě? Desetiletý Rabbit Well, třetí favorit Velké pardubické, udělal po startu tři cvalové skoky a potom si umanul: Kdepak, dneska nepoběžím.

Do letošní Velké pardubické neodstartoval. foto: ČTK/APMAFRA

„Zatočil se, stoupnul si a jen koukal, jak ostatní běží,“ líčil jeho majitel Zdeněk Jandejsek, šéf firmy Rabbit Trhový Štěpánov. „Přitom kůň je stájové zvíře a když běží celá skupina, měl by běžet s nima.“

Neudělal to poprvé.

Naopak. Už posedmé.

„Nevycítím z něj, kdy něco takového chystá,“ říká jeho žokej Josef Váňa mladší. „Tentokrát jsem si byl skoro jistý, že vyběhne stejně jako při posledních pěti startech.“

Jenže Rabbit Well je kůň potížista. Kdysi v tréninku dokázal najednou zahnout i do kukuřičného či pšeničného pole. Váňa mladší tvrdí, že se v jeho těle sešla obrovská síla i obrovská svéhlavost.

Pokud odstartuje, umí běhat skvěle a skáče sebejistě. Tak loni vyhrál o sedm délek 3. kvalifikaci na Velkou. Tak letos v kvalifikacích doběhl druhý a třetí. Tak nasbíral za kariéru z 51 startů 15 vítězství a pro majitele vydělal 2,2 milionu korun.

Přesto klíčová otázka vždy zní: Zůstane na startu? Nezůstane?

Poprvé odmítl běžet ve čtyřech letech v Pardubicích. Později i v Pise, v Meranu, ve Francii. Přejel půl Evropy a tvrdošíjně na dráze stál.

„Celý rok ho chystám, zdá se být v pohodě a pak to takhle skončí,“ byl v neděli naštvaný jeho trenér Josef Váňa starší a v návalu zklamání posílal koně do důchodu.

Majitel Jandejsek byl méně rezolutní: „Radši nechám pana Váňu trochu zklidnit, než to probereme. Pak záleží na něm. Pokud mi řekne, že mu Rabbit ve stájích zabírá místo, buď ho dám jinam, nebo ho do budoucna úplně z Velké stáhnu.“

Rabbitovi trenéři, dříve František Zobal a od roku 2013 Váňa, zkoušeli v minulosti vše možné i nemožné, aby koně změnili. Dávali mu kapuci na hlavu i špunty do uší, aby jej nerozrušovaly před startem okolní vlivy. Jezdci vymýšleli, jak jej zabavit, aby zapomněl na svoji obvyklou zastavovací otočku.

Veterinářka hledala příčiny Rabbitovy nechutě závodit v možných bolestech kloubů, načež pro něj kupovali preparáty proti bolestem.

Loni k němu Jandejsek dva dny před Velkou přivedl do stájí sensibila. Ten prohlásil, že kůň má špatné ledviny, ať chodí na solárko. Chodil tedy. Navíc ho Váňa vodil pod svoji energetickou pyramidu. Loni do Velké odstartoval. Letos ne.

Jandejsek věří, že příčinou občasných zkratů může být událost, kterou Rabbit ve své původní české stáji zažil ještě jako dvouletý. „Tehdy vyhrál rovinový dostih proti drahým dovezeným koním za desítky tisíc eur, ale dostal při tom od jezdce bičíkem velkou výplatu,“ vypráví. „Myslím si, že jeho současné šokové chování je odvozeno právě od tohoto zážitku.“

Po zmíněném dostihu Rabbit Well dlouho nechtěl s lidmi vůbec spolupracovat. Postupně je vzal na milost, ale bez záruky. „Přitom ať běžel kdekoliv, trenér i všichni jeho žokejové věděli, že s ním musí zacházet opatrně. Nikdo do něj bičíkem nemastil,“ říká Jandejsek,

Ryzák se za slušné zacházení odvděčil vydařenými dostihy. Před letošní Velkou jej Váňa výkonnostně řadil před své další dva koně, kteří posléze doběhli druhý a třetí.

Bohužel, zrovna v neděli si Rabbit řekl: Ne, dnes se mnou nehnete.

„Třeba je až moc chytrej a uvědomuje si, co se v dostihu může stát,“ dumá Jandejsek. „Musíme to brát s pokorou, je to jen sport. Ale byla by velká škoda, kdybychom to s ním ještě nezkusili.“

Autor: