Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
28. dubna 2019 11:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Překvapivá nepřesnost běžeckých hodinek. Na pásu ukazují i velké značky chybné údaje

Chytré hodinky Apple Watch (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chytré hodinky Apple Watch (ilustrační foto) | foto: Reuters

Londýn / Praha Při běhání či chůzi chce řada lidí vidět černé na bílém, jak na tom jsou. Kolik kilometrů uběhli, jaká byla průměrná rychlosti či srdeční aktivita. Jenže v jednom z testů, který upozornila britská BBC, se ukázalo, že podobné technologické vymoženosti mají řadu chyb.

Spotřebitelský „hlídací pes“ Which? podle BBC testoval celkem 118 měřících zařízení při aktivitě na běžeckém pásu, kde měli atleti zdolat maratonskou vzdálenost, tedy 26,2 míle (42 kilometrů).

Zjistili, že nejméně spolehlivé ze všech použitých přístrojů byly hodinky Garmin Vivosmart 4, které měřenou vzdálenost výrazně prodloužily a výzkumník tak místo dvaačtyřiceti kilometrů musel uběhnout necelých šedesát kilometrů, tedy o osmnáct více než měl. Až poté se mu na displeji zobrazila maratonská vzdálenost.

Výrobce měřidla se brání. Jeho argumentem je, že konkrétní přístroj neobsahuje GPS, a tedy nemusí být přesný. Jenže na obalu se píše, že jde o „všestranný inteligentní fitness tracker“ a firma sama navrhuje, aby maratonští běžci tento stroj používali.

Opačný efekt byl dosažen u hodinek Apple Watch třetí série, které naopak nadhodnotily výkon běžce o 13 %, takže závodník by měl maratonskou vzdálenost „zdolat“ už po necelých 37 kilometrech. Hodinky od Applu z první série přitom naopak měřily nejpřesněji - s procentní odchylkou.

„Naše testy našly řadu modelů od opravdu velkých značek, kterým nelze věřit, pokud jde o měření vzdálenosti, takže byste si před nákupem měli udělat nějaký průzkum, po němž najdete typ, jemuž můžete důvěřovat,“ řekla Natalie Hitchinsová, vedoucí oddělení kontroly produktů ve společnosti Which?.

Ani výrobky od jiných firem nebyly bez vady, například se Samsung Gear S2 byste s nastavenou maratonskou vzdáleností reálně uběhli 58,2 km, se Xiaomi Amazfit Bip 54,7 km a s Huawei Watch 2 Sport naopak jen 30,4 km.

„Výsledky jednotlivých testů mohly být ovlivněny individuálními rozdíly, a to s přihlédnutím k tomu, že tento běh byl prováděn v interiéru,“ řekl mluvčí firmy Huawei. „Algoritmus našich hodinek počítá délku kroku uživatele díky datovému toku ze snímače, který rozeznává běh při různých rychlostech,“ uvedl.

Výsledek zpochybnil i Dr. Dale Esliger, který pracuje jako odborný asistent v oblasti fyzických aktivit a zdraví na univerzitě v Loughborough. „Kalibrovaný test běžeckých hodinek nebyl nejlepší metodou, protože všechna zařízení musela spoléhat spíše na algoritmy počítání kroků než na GPS. Tedy u těch, které GPS měla, aby mohla vypočítat vzdálenost,“ myslí si Esliger.

„Je to skutečná škoda, protože testování v terénu by bylo pro spotřebitele daleko užitečnější,“ dodává Esliger.

Jan Krejcar

Autor

Jan Krejcarjan.krejcar@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Jak přežít období růstu zubů u dětí? S těmito tipy to zvládnete levou zadní
Jak přežít období růstu zubů u dětí? S těmito tipy to zvládnete levou zadní

Když miminku začnou růst zoubky, jste na začátku těžkého období, kdy se z něj stává nešťastný slintající uzlíček. Máme tipy, jak mu můžete co nejvíce ulevit.