Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přežít tahání za plavky a vyrazit

Sport

  15:45
PEKING - Dálková plavkyně Jana Pechanová bude ve středu na olympijských hrách v Pekingu největší českou medailovou nadějí. Držitelka dvou stříbrných medailí z mistrovství světa odstartuje už ve 3:00 SELČ k závodu na deset kilometrů.

Jana Pechanová foto: Alföldi Tibor ČTK

Podle Pechanové nebude rozhodovat start, při kterém se plavkyně často kopou, tahají za plavky a dělají si různé jiné naschvály. "Na to jsem připravená, i když si v tu danou chvíli vždycky říkám, jestli to mám zapotřebí. Ale když to přežiju, tak už to bude v pohodě," řekla před soutěží.

Hlavní podle ní budou poslední dva kilometry a finiš. "Musím nastoupit o sto metrů dřív," připomněla Pechanová svůj pozdní finiš na letošním MS v Seville, kde skončila pátá, jen kousek od bronzu. "Pokud se to podaří, jedu si pro medaili," dodala plavkyně, kterou však v posledních dnech trápila bolest v krku.

Finále běhu na 400 metrů překážek pak odpoledne čeká českou rekordmanku Zuzanu Hejnovou. Jednadvacetiletá atletka v něm  nechce skončit poslední. "Není to předem prohraný boj, budu se snažit někoho předběhnout," slíbila bývalá juniorská mistryně Evropy a dorostenecká světová šampionka.

V pondělním semifinále zaostala za svým českým rekordem 54,96 sekundy o 21 setin. V atletických kvalifikacích se před ní představí osmistovkař Jakub Holuša a tyčkaři Štěpán Janáček s Janem Kudličkou, semifinále poběží překážkář Petr Svoboda.

Olympijskou premiéru zažije bikros, závod na malých kolech BMX, a budou u toho i čeští reprezentanti Martin Prokop a Jana Horáková, které česká výprava považuje za medailové adepty. Ve středu je také už od 3:00 SELČ čekají rozjížďky, muže pak i první a druhé čtvrtfinálové jízdy. Medaile se budou rozdávat ve čtvrtek.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat