Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Přijel jsem v dobré formě, pochvaluje si oštěpař Veselý

Sport

  12:56
Natěšený na závody. Ve formě. A s touhou nebýt na vrcholném podniku sezony čtvrtý, jako se mu to "podařilo" na olympiádě v Londýně či na mistrovství světa 2011 v korejském Tegu, ale první. S takovou se vrátil z jarního soustředění v jihoafrickém Potchefstroomu třicetiletý oštěpař Vítězslav Veselý. V přípravě na sezonu tam loňský mistr Evropy, vítěz Diamantové ligy a autor dvou nejdelších hodů sezony strávil téměř tři měsíce. Víc než kdykoli předtím.

Vítězslav Veselý se ve svých hodech stále zlepšuje. foto: ČTK

Je třeba ptát se, proč jste zůstal v teple Jižní Afriky tak dlouho?
Abych konečně nebyl v nejdůležitějším závodě roku čtvrtý, ale první. A cítím, že mi to prospělo, zvlášť když zdejší jaro, které dlouho připomínalo zimu, nebylo pro oštěpaře vhodné. Z Afriky jsem odjížděl natěšený na závody, myslím totiž, že jsem přijel v dobré formě. A zdravý, což je rovněž důležité.

Nejlepší šampionáty

 • 2012 OH v Londýně 4. místo
 • 2012 ME v Helsinkách 1. místo
 • 2011 MS v Dauhá 4. místo
 • 2010 ME V Barceloně 9. místo
 • 2008 OH v Pekingu 12. místo

Trenér Jan Železný se vrátil o několik dní dříve a pravil, že jste vyzrál a vypadáte "hrozně dobře". Jak si to vysvětlit?
Možná to myslel tak, že se projevuje určitá stabilita v mojí technice. Jdete házet a někdy se cítíte líp, jindy jste unavený, ale hlavní je, jestli z toho pokaždé dokážete něco vykřesat. Prostě najdete takovou techniku, aby to někam doletělo. To je důležité pro závody, dostat ze sebe to nejlepší, i když třeba pokaždé nejste ve stejné pohodě. Trenérova slova jsem četl a jsem rád, že se mu líbilo, co jsem předváděl na tréninku. Teď jde ještě o to prodat to na závodech.

Co to s vámi dělá, když vidíte trenérovu spokojenost?
Je to prima, protože chci plnit taky jeho trenérské sny. Nemá to s námi, tedy se mnou, Péťou Frydrychem a Kubou Vadlejchem, lehké. Když s námi před lety začínal, jistě si přál, abychom oštěpařsky vyrostli. A taky si určitě přál vychovat medailisty - na loňské Evropě v Helsinkách se mu to konečně splnilo. Bohužel zatím jen jednou. Tedy pokud jde o nás oštěpaře. My ale z jeho práce a zkušeností nějakým způsobem těžíme, takže je fajn, když si i na tréninku může říct: Udělal jsem dobře, že jsem se na to dal.

Dosud byla jakousi jedničkou Železného skupiny Barbora Špotáková, teď jste jí vy. Nedolehlo to na vás?
V podstatě vůbec, jedeme ve stejném stylu, jako když s námi Bára byla. Nebo jako když s námi ještě nebyla, tedy před koncem léta 2010. Podobná hierarchie ve skupině nebyla a není, rozhoduje trenér.

Záležitosti spojené s přírůstkem do rodiny nyní řeší i Jarmila Klimešová, druhá žena ve skupině. Změnila se nějak atmosféra mezi Železného sveřenci, když s vámi netrénují oštěpařky?
Je to větší pohoda hlavně pro trenéra, který už nemá na bedrech tolik lidí. Nemusíme nikam spěchat, kouč má víc času. Myslím, že letos si proto Afriku víc užíval, předtím měl opravdu enormní zápřah. Takový, že když za námi loni do Afriky přijel Miklós Németh, olympijský vítěz z Montrealu a nyní výrobce oštěpů, a viděl, jak se trenér věnuje každému z nás zvlášť, tak jen pronesl: To nemůžeš vydržet, jednou se z toho zblázníš!

Loni jste se stal mistrem Evropy, ale olympijské hry vám medailově nevyšly, ač jste byl favoritem. Přemýšlel jste o tom ještě na soustředění?
Ani ne. Spíš dumám, jak to udělat v nadcházející sezoně, abych v podobném duchu navázal na tu loňskou. Tedy - s výjimkou Londýna... Ale jak dopadne srpnové mistrovství světa v Moskvě, to bude asi dílo okamžiku. První závod mám na Diamantové lize v Dauhá v pátek 10. května, uvidíme.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!