Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Příjemná změna. Bauer konečně zažil léto bez zdravotních problémů

Sport

  15:54
PRAHA - Po dvou letech absolvoval běžec na lyžích Lukáš Bauer letní přípravu bez zdravotních komplikací. K zimě s vrcholem na olympiádě v Soči, jeho posledních hrách v kariéře, tak vzhlíží s nadějí, že se vrátí mezi elitu. "Až dodnes jsem absolvoval v létě vše, co bylo v plánu, a bez sebemenších zdravotních problémů. Zlepšoval jsem si i osobní rekordy a výhled na zimu je naprosto příjemný," řekl Bauer na představení kolekce oblečení Craft.

Český běžec na lyžích Lukáš Bauer foto: Mafra - Martin Stolař

Před rokem Bauer přes léto skoro neběhal kvůli bolavé patě a v uplynulém ročníku Světového poháru byl nejlépe čtvrtý, celkově dvanáctý a na mistrovství světa se neprosadil. Jeho motivací je proto znovu se vrátit na přední pozice. "Chci všem ukázat, všem škarohlídům, že ještě nepatřím do starého železa, že na vině byly zdravotní problémy, a proto jsem nepředvedl, co bych měl a chtěl," řekl. Problémy s patou, které ho trápily skoro tři roky, vyřešil dubnovou operací. "Pata mě ještě dva měsíce pobolívala, ale nijak mě to výrazně nelimitovalo v tréninku," řekl Bauer.

Z posledního reprezentačního soustředění se minulý týden vrátil nadšený. "V porovnání s ostatníma klukama jsem na tom moc dobře, čímž neříkám, že na tom jsou špatně. Důležité je dožít se dvanáctého října, kdy odjíždím na ledovec, skončí nejrizikovější období plné běhání a bude se jen lyžovat. Moc se těším." Jednoznačným cílem v zimě bude olympiáda v Soči. "Je to nejdůležitější závod v sezoně," přitakal trojnásobný olympijský medailista Bauer a rovněž potvrdil, že pojede na své poslední hry pod pěti kruhy.

"Olympiáda to bude poslední. Do Pchjongčangu (v roce 2018) pojedu jako trenér korejského týmu," vtipkoval. Nechtěl by ale, aby nadcházející zima byla jeho poslední. To by byla jedině v případě, že by běhal "špatně" jako v té minulé. "To bych zvažoval, jestli mi to za to stojí být pryč od rodiny, takhle tvrdě trénovat a být ve druhém sledu. Ale dělám všechno, abych dokázal, že touhle cestou jít nechci," řekl Bauer odhodlaně. Bauer absolvoval s českým týmem většinu soustředění a po dvou letech jiskření se nejspíše zklidnil rovněž jeho vztah s národním koučem Miroslavem Petráskem, jeho bývalým osobním trenérem.

Došlo i na spolupráci s Rusy, s kterou vážněji koketoval na začátku letní přípravy

"S Mírou vycházíme výborně. Jsem naprosto spokojený a i na soustředění jsem odjížděl rád a doufám, že se to potvrdí v zimě." Došlo i na spolupráci s Rusy, s kterou vážněji koketoval na začátku letní přípravy. V Oberwiesenthalu sousedícím s Božím Darem, kde bydlí, si zatrénoval týden s Alexandrem Legkovem. "To jsou věci, které motivují, otvírají trošku oči. Jsem rád, že jsem takového člověka poznal trošku jinak než jenom jako soupeře na trati. Během sezony jsou všichni daleko uzavřenější, hlídají se. Tohle bylo fajn," řekl.

Český běžec na lyžích Lukáš Bauer

Pozitivně Bauer vnímá i fungování nového osobního servismana. V červnu se po jedenácti letech rozešel s Vítem Fouskem. Nejdříve hledal někoho v zahraničí, ale nakonec angažoval Víta Zahulu, který byl loni poprvé členem jeho týmu. "Je ročník devadesát a říkal jsem si 'Ty brďo, tobě bude mazat lyže kluk, který je o třináct let mladší,' ale sedli jsme si lidsky," pochvaloval si Bauer. Zahula podle jeho slov tráví i volný čas u stroje na strukturování lyží a stále něco zkouší. "Takového blázna já potřebuji a jsem z jeho fungování nadšený," řekl Bauer.

Zahula jezdí pro lyže do továrny, odkud na přání Bauera bral co nejvíce párů. Ty se pak testují v tunelu nebo na ledovci, aby na první sníh měl běžec výběr toho nejlepšího. "A jsou různé školy, jak lyže domazávat stoupacími vosky, a já chtěl norský přístup a tomu byl Vítek Zahula přístupný. Nechci říct, že Češi mazali špatně, nebo byla výrazná chyba, protože jsem výsledky dosáhl českým systémem, ale chtěl jsem něco zkusit. Myslím, že všechny změny jsou nadstavbou stávajícího systému, to je logický krok vývoje neustrnutí na místě a zkoušení něčeho jiného," řekl.

Do startu Světového poháru, na který dojde 29. listopadu, čeká Bauera od 12. října soustředění na dachsteinském ledovci a od 8. listopadu závěrečný kemp ve finském Muoniu. Olympiádě pak bude podřízen i závodní program. Teoreticky je možné, že by třeba plánovaně nedokončil ani svoji oblíbenou Tour de Ski.

Vítěz SP Bauer rozjel vlastní běžeckou školu

Nejlepší český běžec na lyžích Lukáš Bauer nabízí začátečníkům, rekreačním i ostříleným borcům možnost, jak vylepšit techniku. Bývalý vítěz Světového poháru od září rozjel vlastní běžeckou školu pod názvem Bezva běžky CZ. "Ten projekt mi ležel v hlavě už tak čtyři pět let. Dost lidí se mě často ptalo, co namazat, jak si vybrat správně vybavení. A já na ty rady neměl čas," vysvětlil trojnásobný olympijský medailista, co ho vedlo k otevření školy běžeckého lyžování.

Z bývalých úspěšných českých běžců není první. Už osm let má běžeckou školu třeba Radim Nyč, člen bronzové olympijské štafety z Calgary 1988. Bauer by podle svého zvyku rád přinesl něco nového. "Věřím, že spousta věcí se dá uchopit jinak. Na rozdíl od jiných škol se nesoustředíme jen na jedno místo v republice," řekl Bauer. Kurzy by se měly konat například v Bedřichově, na Mísečkách s Beneckem, v Praze, na Zadově i na "jeho" Božím Daru.

O výuku se má starat deset instruktorů, z nichž většina prošla studiem na Fakultě tělesné výchovy a sportu v Praze, a projekt začal výukou na kolečkových lyžích. "Aby se se stejně naladěnými blázny mohli připravovat během celého roku," usmál se Bauer. Zároveň by chtěl vytvořit i závodní hobby tým. "Aby třeba na Jizerské padesátce byl i tým Lukáše Bauera, aby vzájemně soutěžili a mohli dosáhnout svých sportovních snů," řekl.

Na první kurzy bez větší publicity už začali chodit zájemci. Stalo se i, že nikdo nepřišel, ale jinak je Bauer se zájmem spokojen. "Já jsem z toho zájmu překvapený. Teď se chceme dostat do povědomí a zimou by to mělo startovat," přál si běžec. Sám se letos výuky asi příliš nezúčastní, protože jeho prioritou budou olympijské hry v Soči.

Autoři: ,