Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bauer skončil v dálkovém běhu v Norsku 14., vyhrál Anders Aukland

Sport

  11:30aktualizováno  13:40
LILLEHAMMER (Norsko) - Lyžař Lukáš Bauer doběhl v dálkovém závodu Birkebeinerrennet v Norsku na trati 54 kilometrů klasicky na 14. místo. Na trase z Reny do Lillehammeru zaostal o téměř pět minut za svým jediným přemožitelem z lednové Jizerské padesátky Andersem Auklandem.

Český běžec na lyžích Lukáš Bauer foto: ČTK

Norský lyžař zvítězil před krajany Eldarem Rönningem a Espenem Haraldem Bjerkem a upevnil si vedení v hodnocení seriálu Ski Classics. Čtyřnásobný vítěz populárního závodu s batůžkem Stanislav Řezáč obsadil 16. místo a udržel průběžnou třetí pozici ve Ski Classics. Před závěrečným Asrefjällsloppetem se na něj však bodově dotáhl Švéd Jörgen Brink. Aukland si v čele vypracoval stobodový náskok před bratrem Jörgenem, který vyhrál nedávný Vasův běh a lednovou Marcialongu.

Bauer dal Birkebeinerrennetu přednost před závodem Světového poháru na 50 km v Oslu, na nečekané druhé místo z Bedřichova při svém druhém start v dálkovém běhu nenavázal. "Byl to strašně těžký závod a neměl jsem svůj den," uvedl po doběhu na sociálních sítích. Nohy mu neběžely podle představ a ideální nebylo ani namazání lyží. "Na tom novém sněhu jsem měl velké problémy. Hodně jsem se natrápil, ale to k laufům a lyžování vůbec patří," konstatoval. V úvodním stoupání se snažili s kolegy ze švédského týmu Coop pole roztrhat, ale neúspěšně.

Běh s batohem o váze 3,5 kilogramu se Bauerovi moc nelíbil

Pak začal mít Bauer potíže s lyžemi a neudržel se ve skupině, která stíhala vedoucí trojici závodníků. I když se do ní dokázal vrátit, v závěrečných kilometrech mu soupeři znovu utekli. "Skupina mi úplně suše ujela, pak už jsem tam bojoval sám. Zhruba kilometr před cílem je asi 600 metrů dlouhé mírné stoupání a tam už jsem viděl všechny svatý. Přehnala se přes mě skupinka asi pěti závodníků, na sto metrech jsem dostal 50 metrů. Byl to strašný boj až do cíle," líčil Bauer.

"Jsem rád, že jsem závod přežil a nebyl jsem nejhorší z týmu." Běh s batohem o váze 3,5 kilogramu, který má každý z účastníků závodu, se Bauerovi moc nelíbil. "Batůžek mě hodně štval. Nedá se jet, jak je člověk zvyklý, a nikdy jsem to netrénoval. Celý závod jsem s tím bojoval," prohlásil pětatřicetiletý lyžař, kterého ještě čeká finále Světového poháru ve Falunu.

Birkebeinerrennet, závod Ski Classics v dálkovém lyžování v Lillehammeru (Norsko)

54 km klasicky
Muži: 1. A. Aukland 2:42:38,0, 2. Rönning -12,4, 3. Bjerke -23,3, 4. J. Aukland (všichni Nor.) -51,8, 5. Brink (Švéd.) -54,5, 6. Pedersen (Nor.) -1:10,0, ...14. Bauer -4:53,1, 16. Řezáč -6:57,4.

Průběžné pořadí Ski Classics (po 5 z 6 závodů): 1. A. Aukland 760 b., 2. J. Aukland 660, 3. Řezáč a Brink oba 408, ...15. Bauer 196, 19. Novák 104.

Autor:

Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA
Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA

Ovoce, nebo čokoláda? Zapojte se do testování a ochutnejte oboje najednou! Šnek BOB přichází s novinkou v podobě ovocných pochoutek v čokoládě....