Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Vrchol zimy? Pro Bauera Vánoce a pak Světový pohár v Česku

Sport

  6:30
PRAHA - Čeká je sezona bez světového šampionátu či olympiády. Přesto mají běžci na lyžích vrcholy, k nimž mohou vzhlížet. Po čtyřech letech se do Česka vrací distanční závody Světového poháru. A jako tradičně se poběží prestižní seriál Tour de Ski. Čeští běžci omlazují, táhnout je však stále mají veteráni: Lukáš Bauer a Eva Vrabcová-Nývltová.

Lukáš Bauer na MS ve Falunu. foto: Reuters

Když dostal otázku, co pro něj bude vrcholem následující sezony, chvilku přemýšlel.

A pak... „Vrcholem zimy budou Vánoce,“ pravil Lukáš Bauer s úsměvem, až chvilku poté vážněji dodal: „Sportovně to bude Světový pohár v Novém Městě na Moravě.“

Právě on by měl být jeho hlavní hvězdou. Od něj se čeká, že bude běžce táhnout. Tak jako v minulých letech.

Po předchozí sezoně, v níž zazářil stříbrem na mistrovství světa ve Falunu, sice zvažoval konec kariéry či specializaci na dálkové běhy, nakonec ale vábení Světového poháru neodolal.

Ačkoliv neplánuje objet všechny zastávky, už nyní vyhlíží jeho start koncem listopadu ve finském Kuusamu. A věří, že i v 38 letech může útočit na nejlepší.

Atletika je pro přípravu zásadní

Není sám; na poslední Tour de Ski se blýskla šestým místem Eva Vrabcová-Nývltová, etapový seriál běhů na začátku roku 2016 pro ni bude vrcholem i letos.

V přípravném období se znovu věnovala i atletice: blýskla se povedeným časem při půlmaratonovém debutu a obhájila výhru v tradičním závodu z Běchovic do Prahy.

„Atletika je můj velký koníček a láska. V přípravě je pro mě zásadní. Běh mi hodně pomáhá se posouvat nahoru,“ řekla 29letá závodnice.

Obě části reprezentace mají nového kouče: ženy vede Petr Steinbach, muže Lukáš Krejčí. Vizí českých běžců je omladit reprezentační výběry, i proto zatím třeba celá mužská reprezentace trénuje pohromadě, aby mohli mladší běžci získávat zkušenosti v širším kolektivu od těch starších.

Ze stejného důvodu také Úsek běžeckých disciplín pracuje na projektu SKI Akademií, zaměřený především na kategorii do 23 let. „Chceme více pracovat s metodikou, koncepčností přípravy, abychom tady za pět až deset let mohli sedět s dalšími úspěšnými reprezentanty,“ řekl Aleš Máslo, sportovní ředitel Úseku běžeckých disciplín.

Ti současní už pomalu vyhlíží start sezony. Nyní je čeká první delší soustředění na sněhu v rakouském Dachsteinu, závěrečnou fázi přípravy a první mezinárodní závody absolvují ve švédském Gällivare.

Koncem listopadu ve finském Kuusamu jim pak sezona začne naostro.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!