Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Vrchol zimy? Pro Bauera Vánoce a pak Světový pohár v Česku

Lukáš Bauer na MS ve Falunu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Bauer na MS ve Falunu. | foto: Reuters

PRAHA Čeká je sezona bez světového šampionátu či olympiády. Přesto mají běžci na lyžích vrcholy, k nimž mohou vzhlížet. Po čtyřech letech se do Česka vrací distanční závody Světového poháru. A jako tradičně se poběží prestižní seriál Tour de Ski. Čeští běžci omlazují, táhnout je však stále mají veteráni: Lukáš Bauer a Eva Vrabcová-Nývltová.

Když dostal otázku, co pro něj bude vrcholem následující sezony, chvilku přemýšlel.

A pak... „Vrcholem zimy budou Vánoce,“ pravil Lukáš Bauer s úsměvem, až chvilku poté vážněji dodal: „Sportovně to bude Světový pohár v Novém Městě na Moravě.“

Právě on by měl být jeho hlavní hvězdou. Od něj se čeká, že bude běžce táhnout. Tak jako v minulých letech.

Po předchozí sezoně, v níž zazářil stříbrem na mistrovství světa ve Falunu, sice zvažoval konec kariéry či specializaci na dálkové běhy, nakonec ale vábení Světového poháru neodolal.

Ačkoliv neplánuje objet všechny zastávky, už nyní vyhlíží jeho start koncem listopadu ve finském Kuusamu. A věří, že i v 38 letech může útočit na nejlepší.

Atletika je pro přípravu zásadní

Není sám; na poslední Tour de Ski se blýskla šestým místem Eva Vrabcová-Nývltová, etapový seriál běhů na začátku roku 2016 pro ni bude vrcholem i letos.

V přípravném období se znovu věnovala i atletice: blýskla se povedeným časem při půlmaratonovém debutu a obhájila výhru v tradičním závodu z Běchovic do Prahy.

„Atletika je můj velký koníček a láska. V přípravě je pro mě zásadní. Běh mi hodně pomáhá se posouvat nahoru,“ řekla 29letá závodnice.

Obě části reprezentace mají nového kouče: ženy vede Petr Steinbach, muže Lukáš Krejčí. Vizí českých běžců je omladit reprezentační výběry, i proto zatím třeba celá mužská reprezentace trénuje pohromadě, aby mohli mladší běžci získávat zkušenosti v širším kolektivu od těch starších.

Ze stejného důvodu také Úsek běžeckých disciplín pracuje na projektu SKI Akademií, zaměřený především na kategorii do 23 let. „Chceme více pracovat s metodikou, koncepčností přípravy, abychom tady za pět až deset let mohli sedět s dalšími úspěšnými reprezentanty,“ řekl Aleš Máslo, sportovní ředitel Úseku běžeckých disciplín.

Ti současní už pomalu vyhlíží start sezony. Nyní je čeká první delší soustředění na sněhu v rakouském Dachsteinu, závěrečnou fázi přípravy a první mezinárodní závody absolvují ve švédském Gällivare.

Koncem listopadu ve finském Kuusamu jim pak sezona začne naostro.

Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...