27. března 2008 10:05 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Pro sportovce je to škoda

Předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Je škoda, že české politické špičky nebudou na olympiádě v Číně, míní předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

* LN Prezident Václav Klaus prohlásil, že neplánuje jet na olympiádu do Pekingu. Vidíte v tom nějaký problém?

Měl jsem možnost číst prohlášení pana prezidenta k olympiádě v Číně. Jeho rozhodnutí o neúčasti není motivováno politicky. Musíme ho respektovat.

* LN Způsobí vám to nějaké problémy s Čínou?

To nevím. Negativně to spíše můžou vnímat naši sportovci, protože pro ně je to povzbuzení. Vědí, že v té zemi mají podporu a že jejich výkon je sledován i z nejvyšších politických míst. Ale v konečném důsledku to na jejich výkon nemá takový vliv. Jde o pomoc v rovině psychické.

* LN Klaus není jediný český státník, který nechce jet na olympiádu do Číny. V podobném duchu se vyjádřil i ministr školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Liška, předseda Strany zelených Martin Bursík. Oneúčasti uvažuje i předseda vlády Topolánek.

Nevím o tom, že by pan Bursík měl od nás akreditaci nebo že by dostal pozvánku. Takže ani nemůžu vědět, zda by na ni kývl nebo nekývl. Ale pravděpodobnější je u něho ta druhá varianta.

* LN Olympijské hry byly v historii už několikrát bojkotovány. Český olympijský výbor s bojkoty souhlasí?

Bojkot olympijských her v minulosti nikdy nepomohl splnit to, kvůli čemu byl vyhlášen. Pokud se světové společenství shodne na bojkotu, byl by případnější v hospodářské a politické oblasti. Proč ve sportu, který má pomoci stavět mosty mezi lidmi a bourat zdi a přehrady, a ne je stavět.

* LN Od českých sportovců nemáte signály, že by se olympiády nechtěli účastnit kvůli potlačování lidských práv?

Od současných aktivních sportovců a adeptů účasti na OH nemáme žádná znamení, že by do Číny nejeli. Také nezazněl hlas k bojkotu od bývalých sportovců, kteří zažili ty bojkoty v minulosti.

* LN Vy tedy striktně oddělujete olympijský sport od politiky?

Neoddělujeme. Sport a olympijské hnutí má politické dopady, ale ty nejsou prvoplánové. Sport má jiné metody, jak přispět k pozitivnímu vývoji. Vliv sportu není všemocný. Organizace spojených národů před olympiádou tradičně přijme rezoluci k příměří. Ale zájmy ve světě často převažují nad tou původní antickou myšlenkou. Bylo by iluzorní si myslet, že olympiáda spasí svět.

* LN Olympiádu chce pořádat Praha - v roce 2016. Je to vůbec reálné?

Není to utopie. V pokusu o vytvoření olympijského projektu pro Česko nás podporují i ze zahraničí. Ale na pořádaní olympiády v roce 2016 nedosáhneme. To však neznamená, že to nevyjde následující roky.