Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Sport

Proč se Ledecká řadí mezi elitu? Sebedůvěra, zkušenosti i respekt u soupeřů

Ester Ledecká dojela v Ga-Pa na třetím místě foto: AP Photo/Marco TaccaČTK

Garmisch-Partenkirchen - Před čtyřmi lety se v německém Garmisch-Partenkirchenu Ester Ledecká poprvé postavila na start Světového poháru. Přesněji řečeno: toho v alpském lyžování. Svět ji tou dobou znal jako skvělou snowboardistku. Byla světovou šampionkou, vyhrávala závody.
  19:01

„Před startem za mnou tehdy přišla Tina Weiratherová a ptala se mě: To jsi ty, ta mistryně světa na snowboardu, o které se všude mluví?“ vyprávěla.

Drobná historka ilustruje, co všechno se změnilo. Letos do bavorského střediska dorazila v jiné roli. „Holky už mě asi znají o něco líp,“ pousmála se.

Teď je víc lyžařka než snowboardistka. Což třetím místem ve sjezdu dokázala. Podruhé v kariéře se postavila na stupně vítězek v lyžařském Světovém poháru a v hodnocení sjezdu je na třetím místě, 64 bodů za první Švýcarkou Corinne Suterovou.

V neděli v superobřím slalomu skončila sedmnáctá. „Celkově panuje spokojenost,“ hodnotila. „Sjezd se mi povedl výborně. A super-G, na podmínky, co panovaly, bylo také dobré.“

Ester Ledecká během závodu Super-G.

Ledecká potvrdila, že po olympijském šoku a loňském hledání nyní prožívá dosud nejlepší lyžařskou sezonu.

A tady je šest důvodů téhle proměny.

1. S důvěrou v sebe sama

V minulé sezoně od ní fanoušci po senzačním olympijském triumfu v super-G čekali mnohé. Výhry, medaile, pravidelné umístění v první desítce. V tomto směru jí triumf pod pěti kruhy paradoxně ublížil.

Ocitla se pod velkým tlakem. Když loni na mistrovství světa ve Švédsku skončila v superobřím slalomu 27., rozvzlykala se: „Spousta lidí třeba teď pochopí, že ještě nemám na to dostat se do elity.“

Letos si předsevzala, že si tlak tolik připouštět nebude. Navenek působí uvolněně, když po závodech v Německu odpovídala na dotazy novinářů, smála se, vtipkovala. Rozhodně nepřipomínala dívku, která před rokem na světovém šampionátu pochybovala o svých kvalitách. „Víc si věří,“ říká trenér Tomáš Bank.

Ale ještě ne pokaždé. „Když si nevěří, rozhodí ji cokoliv. To je příklad letošních závodů v Bansku,“ připomněl nepovedené vystoupení v Bulharsku. „Kdybyste ji tam viděli, to byl úplně jiný člověk.“

„U Ester to je jednoduché,“ soudí trenér. „Když to má na startu v hlavě srovnané a ví, že měla dobrý trénink a že pro úspěch udělala všechno, tak může dokázat velké věci.“

2. Zkušenější na trati

Na lyžích Ledecká závodí s elitou od roku 2016. Už ví, co Světový pohár obnáší a jak se v něm pohybovat. Některé zastávky seriálu absolvuje poněkolikáté, pamatuje si, co ji na konkrétní trati čeká. 

„Víc a víc lyžuje. Když je na těch tratích častěji, víc si věří, jak je vidět na příkladech Lake Louise nebo Garmisch-Partenkirchenu. Zatímco tam, kde nikdy předtím nebyla, jako třeba v Bansku, to jde na druhou stranu,“ říká Ondřej Bank, jenž jí s přípravou rovněž pomáhá.

Ester Ledecká během závodu v Garmisch-Partenkirchenu.

„Zkušenosti, které nabírám každý závod, jsou ohromně důležité a dělají strašně moc,“ souhlasí Ledecká. „Já jsem potom sebevědomější a vím, co mám od kopce čekat.“

3. S lepší technikou na lyžích

Když při sjezdu v Garmisch-Partenkirchenu projížděla na trati místem, kde stál Tomáš Bank, trenér žasl: „Viděl jsem ten nejlepší oblouk, který kdy Ester udělala. Zachránila jím celý závod.“ 

„Myslím si, že jsem se zase naučila o trochu víc lyžovat. To bude ten posun,“ smála se Ledecká.

Čtyřiadvacetiletá Češka se zlepšila v technice. K tomu jí napomáhá i účast v točivějších disciplínách: v prosinci si vyzkoušela paralelní slalom, v lednu zase absolvovala kombinaci.

„Jako jedna z mála umí jezdit rovné pasáže sjezdové i obřákové,“ říká Ondřej Bank. „Což byla pro závody v Ga-Pa ideální kombinace. Navíc si myslím, že má pořád rezervy a bude lepší a lepší.“

4. Silná v očích soupeřek

Dříve ji konkurenční týmy nebraly jako vážnou hrozbu. Byla pro ně spíše atrakcí, když si ze snowboardu odskakovala na lyže. To se ale s přibývajícími úspěchy rychle změnilo.

„Cítíme, že spolupráce s ostatními týmy už není tak samozřejmá jako dřív,“ přiznal Tomáš Bank. „Občas dokonce pozorujeme, jak některé z nich dělají kroky proti nám. Ale nás to neovlivní, spíš se tomu zasmějeme.“

Vedení rakouského svazu dokonce zakázalo svým trenérům spolupracovat s Ledeckou a spol. „A třeba právě Rakušané mají dobře zanalyzované jízdy Ester,“ říká trenér.

Ester Ledecká dojela v Ga-Pa na třetím místě

„Ale soupeřky mi přijdou sympatické,“ povídá Ledecká. Když dojela ve sjezdu třetí, ihned jí blahopřály. „Nevím, jestli jsou to dobré herečky… Ale já jim fakt věřím, že jsme dobrá parta. Já taky vždycky jdu pogratulovat těm nejlepším.“

5. Po vydařené přípravě

Jedním z hlavních důvodů, proč se Ledecké daří, je podle Tomáše Banka kvalitní příprava. „Loni jsme měli o polovinu tréninků méně než letos. Teď nás nepostihly takové komplikace,“ říká trenér. 

V minulém ročníku doprovázely přípravu problémy s počasím nebo zraněním. Těsně před startem sezony si před rokem zlomila kůstku v levé ruce, musela na operaci a v úvodu zimy jezdila se speciální dlahou.

Lepší přípravě letos napomáhá i to, že se Ledecká soustředí více na lyže.

Ačkoliv se prkna nechce vzdát, v sezoně se zúčastnila jen dvou zastávek snowboardového poháru v Bad Gasteinu a Rogle.

6. S podporou v zádech

„Měla jsem výborně připravené lyže od Miloše (Machytky), tělo od Médi (Michala Lešáka) a kluci Bankovi opět odvedli vynikající práci. Já už jsem jen sjela kopec,“ chválila Ledecká po sjezdu v Německu. 

Čtyřiadvacetiletá Češka se může spolehnout na zkušený a početný realizační tým. Oporu má navíc v rodině: otec Janek, matka Zuzana i další příbuzní jsou nablízku a podporují ji přímo na závodech.

Stejně tak tomu bylo i v Garmisch-Partenkirchenu. Jakmile Ledecká odložila po sjezdu lyže, ihned k ní přispěchali rodiče a gratulovali jí. „Mám tady strašný fanklub,“ smála se.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!