Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Proces s Armstrongem je nespravedlivý, zlobí se jeho manažer

Tour de France

  12:28aktualizováno  20:53
WASHINGTON - nespravedlivý označil proces Americké dopingové agentury USADA s Lancem Armstrongem jeho bývalý manažer Johan Bruyneel. Belgický funkcionář dovedl bývalého cyklistu ke všem sedmi triumfům na Tour de France, o ty však nyní čtyřicetiletý Američan kvůli údajnému dopingu přišel.

Lance Armstrong, vpozadí Andy Schleck. foto: Reuters

"Mrzí mě to kvůli Lanceovi i kvůli cyklistice jako takové. Je smutné, že situace došla tak daleko, že Lanceovi došla trpělivost a odmítl se nadále podílet na kampani USADA proti jeho osobě," prohlásil Bruyneel.

USADA obvinila Armstronga, že k vítězstvím na Tour v letech 1999 až 2005 mu pomáhal krevní doping EPO, testosteron, růstový hormon, steroidy a nepovolené transfuze. K dispozici má údajně několik svědků a 38 krevních vzorků, které vykazují podezřelé výkyvy.

Armstrong trval na své nevině a pokoušel se vyšetřování dlouho vzdorovat. Když však neuspěl ani u soudu, rozhodl se boj vzdát. Agentura obratem oznámila, že Armstrongovi odebírá všech sedm titulů z Tour de France a zakazuje mu účast v závodech.

ČTĚTE TAKÉ

"Lance nikdy v životě neustoupil z férového boje. Jeho dnešní rozhodnutí pouze ukazuje, jak byl celý proces nespravedlivý," přidal Bruyneel, kterého USADA obvinila, že se na Armstrongově dopingu podílel. "Doufám, že se brzy ukáže, že tak daleko to nikdy nemělo dojít. Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování však nemůžu říct víc," citovala jej agentura AP.

Jedním z cyklistů, kteří by se měli dočkat dodatečného titulu z Tour, je Němec Jan Ullrich, jenž skončil za Armstrongem druhý v letech 2000, 2001 a 2003. "Už jsem ukončil kariéru a vždycky jsem byl na svá druhá místa pyšný. Lanceův případ jsem nijak pečlivě nesledoval," uvedl vítěz Tour z roku 1997.

Dalšími dodatečnými vítězi by byli Švýcar Alex Zülle (1999), Španěl Joseba Beloki (2002), Němec Andreas Klöden (2004) a Ital Ivan Basso (2005).

Ullrich situaci nekomentoval

"Vůbec mě to nezajímá," reagoval, ovšem za použití mnohem peprnějších výrazů, pětinásobný vítěz Tour Bernard Hinault. "Je to jeho problém, ne můj. Navíc tohle mělo být vyřešené před deseti patnácti lety," dodal sedmapadesátiletý Francouz. "Jestli má USADA důkazy, je to ok. Proč ale podobně nepostupuje i v jiných sportech. Například spousta hráčů amerického fotbalu by také měla přijít o vítězství," přidal jeho krajan a mistr světa z roku 1994 Luc Leblanc.

"Jsem z toho trochu paf, protože někdo s jeho slávou, popularitou a miliony dolarů by měl bitvu o svou nevinu dobojovat až do konce," řekl agentuře AP Filippo Simeoni, který se k dopingu přiznal před deseti lety. S Armstrongem se poté dvakrát neúspěšně soudil kvůli urážce na cti.

"Asi si uvědomil, že by bylo zbytečné bojovat, protože důkazy USADA jsou příliš silné," uvedl Ital a zalitoval, že dnešní dopingová opatření neexistovala už před deseti lety. "Celá ta dekáda byla jedna velká lež." Bývalý Armstrongův kolega ze stáje Astana a vítěz Tour z let 2007 a 2009 Alberto Contador, který se nedávno vrátil po dvouletém trestu za doping do pelotonu, nechtěl případ komentovat. "Vůbec jsem to nesledoval. Vždycky, když jedu velký závod, tak se snažím některé věci omezit na minimum. Takže abych řekl pravdu, ani nevím, že to skončilo," řekl před startem sedmé etapy Vuelty.

Armstronga se naopak zastal jeho krajan a dvojnásobný vítěz Světového poháru ve sjezdovém lyžování Bode Miller. "V cyklistice není nikdo čistý, takže podváděl jako všichni ostatní," prohlásil. "Když někoho chytnou při dopingu, fajn. Tohle už by ale mělo zůstat v minulosti," přidal.

Za výraznou tvář svých kampaní se postavila i společnost Nike. "Lance trvá na své nevině a je v této věci neochvějný. Nike plánuje nadále podporovat jeho a nadaci, kterou založil, aby pomáhal lidem vyléčeným z rakoviny," uvedla firma v prohlášení.

Autoři: ,