12. října 2009 11:02 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Prokletí hřebčína Albertovec: další smrt na Velké pardubické

Maskul (číslo 13) a Cieszymir (pod ním) na Taxisu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maskul (číslo 13) a Cieszymir (pod ním) na Taxisu. | foto: ČTK

PRAHA Velká Pardubická jim přináší jen žal. Hřebčín Albertovec zažívá při největším překážkovém českém dostihu v posledních třech letech místo slastí zmar. Co rok, to smrt jednoho kvalitního koně - v roce 2007 Cieszymir, loni Klip a letos Shirley. Loni navíc během slavného závodu zemřel majitel hřebčína Josef Hájek.

ROK 2007: SMRT CIESZYMIRA

Nejtěžší překážka kurzu, slavný Taxisův příkop, se stává osudným pro dva favority 117. Velké pardubické – Maskula a Cieszymira. Zatímco Maskul přestál pád bez újmy na zdraví, pro Cieszymira byl Taxis posledním skokem v životě. V jeho sedle byl žokej Marek Stromský.


Maskul (číslo 13) a Cieszymir (pod ním) na Taxisu.

ROK 2008: SMRT KLIPA A MAJITELE HÁJKA

Majitel hřebčína Josef Hájek téměř současně s koncem oblíbeného závodu po dlouhé nemoci umírá. Na závodní dráze v Pardubicích ve stejnou dobu končí život jednoho z jeho koní – Klipa, který si na Taxisově příkopu ošklivě polámal nohu a musel být utracen. Žokej Faltejsek, který Klipa sedlal, se ze šoku ještě dlouho vzpamatovával. Shodou okolností jel Klip stejně jako Cieszymir Velkou pardubickou s číslem 4.

Klik (s číslem 4) na Taxisu.

ROK 2009: SMRT SHIRLEY

Jakoby zkoušek osudu nebylo dost, 11. října na 119. Velké pardubické umírá další další kůň z hřebčína Albertovec, tentokrát slavný dostih nepřežila osmiletá Shirley, která si zlomila nohu na jedné z vodních překážek. Pro Shirley měla být Pardubická posledním závodem kariéry před odchodem "do důchodu". Majitelé plánovali využít ji na chov.

Mimochodem, Shirley sedlal zkušený žokej Marek Stromský. Že vám to jméno něco říká? Ano, správně, byl to právě tento žokej, který loni s Amant Grisem Velkou pardubickou vyhrál, ovšem byl posléze diskvalifikován, protože si spletl trať. A žokej, který v roce 2007 sedlal jako poslední také Cieszymira.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!