Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Propadák, nebo úspěch? Česká bilance je nejhorší od roku 1932. Medailí však bylo dost

Sport

  6:00
RIO DE JANEIRO/PRAHA - Jedna zlatá, dvě stříbrné a sedm bronzových. Medailová bilance českých sportovců na LOH je v Riu nejhorší od roku 1932. Vedli si však Češi v Brazílii opravdu tak špatně? Získaných deset cenných kovů totiž rozhodně není propadák.

Díky zlatu Lukáše Krpálka se Češi udrželi alespoň v první padesátce. foto: Reuters

PŘEHLEDNĚ: Češi skončili na 43. místě v hodnocení národů. Vyhrály USA před Brity

Vždyť víc jich Češi, potažmo Čechoslováci, získali za posledních 36 let jen v Atlantě v roce 1996 a před čtyřmi lety v Londýně (v obou případech po jedenácti).

A to ještě hned v pěti případech zaostali čeští sportovci těsně za medailovou pozicí. Víc „brambor“ (13) nasbírali jen na hrách v Moskvě v roce 1980.

Zlato judisty Lukáše Krpálka a stříbro kajakáře Josefa Dostála a bikera Jaroslava Kulhavého však v medailovém hodnocení řadí českou výpravu až do páté desítky pořadí (43. místo).

Sport v Česku nemá na růžích ustláno

To je propad oproti bilanci v Londýně, kde se Češi vešli se čtyřmi zlatými, třemi stříbrnými a čtyřmi bronzovými skončili na 19. místě.

„Samozřejmě nás mrzí, že jsme v žebříčku byli v Londýně výrazně výš, protože jsme měli čtyři zlata. Jenže dobře vidíte, že rozdíly mezi nejlepšími jsou malinké, záleží i na štěstí,“ řekl šéf Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Evropská unie je nejúspěšnější ‚zemí‘ olympijských her. Netradiční pořadí se Britům nelíbí

„Je vidět, že si držíme pozice z minulé olympiády. Vzhledem k situaci, v níž se český sport nachází, a nejméně početné výpravě, kterou tu máme, si myslím, že je to pořád dobré. Rok od roku je to těžší, sport v Česku nemá na růžích ustláno,“ doplnil Kejval.

Češi stejně jako v Aténách v roce 2004 získali jediné zlato. Tehdy se o něj postaral desetibojař Roman Šebrle. Až nyní jako divák si prý naplno užívá všech českých úspěchů.

„Je to paráda všechno bez nervů sledovat. Lukáši Krpálkovi, kajakářům i tenistům se závody a zápasy povedly na jedničku, je to neuvěřitelný zážitek radovat se z úspěchu našich sportovců,“ říká Šebrle.

„Bronzové medaile jsou klíčové“

Co se týče atletů, je nadšený, že Barbora Špotáková získala bronz, i když se potýkala se zlomeninou nohy.

„Barča ukázala, jaká je závodnice, klobouk dolů. Udělat placku i s takovým tréninkovým výpadkem, to je super. Podobně vidím i čtvrté místo Zuzky Hejnové, vždyť vlastně celý rok vůbec nezávodila.“

Jaroslav Kulhavý kouše do své stříbrné medaile.
Barbora Špotáková už má svoji bronzovou medaili.

„To čtvrté místo je proto podle mě skvělé. A musím pochválit i Adama Helceleta, který si udělal na hrách osobní rekord. To je u desetibojařů značka kvality,“ hodnotí Šebrle.

Českou výpravu navíc může těšit, že v počtu bronzových medailí (7) je mezi nejlepšími. „Je třeba se na to podívat z pozitivní stránky. Z hlediska bronzů jsme v pořadí národů dvanáctí. Bronzovou medaili bereme jako klíčovou,“ smál se Kejval.

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat