Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Protesty pokračují, Nigérie se mění v bojiště. Sportovci v čele s Joshuou vzkazují: Vláda je plná vrahů

Anthony Joshua navštívil v minulém roce nigérijské město Lagos. foto: Web Africa Feeds.

Praha - V Nigérii už od začátku října probíhají demonstrace proti policejní brutalitě. Nespokojení obyvatelé africké země chtějí od vládních představitelů větší respekt v oblasti lidských práv a zastavení korupce. Situace se přiostřuje, protesty v Lagosu se konají i přes zákaz vycházení, mrtví přibývají. Na sociálních sítích se k hororovým událostem vyjádřili také boxer Anthony Joshua a útočník Manchesteru United Odion Ighalo.
  13:49

Demonstranti původně požadovali rozpuštění policejní jednotky SARS specializované na boj proti rabování, která je dle ochránců lidských práv odpovědná za smrt mnoha lidí. Policie útvar zrušila a nahradila jej zásahovou jednotkou SWAP, kterou ale Nigérijci považují jen za přejmenovaný SARS.

Anthony Joshua se raduje ze zisků čtyř pásů mistra světa těžké váhy.
Odion Ighalo z United slaví gól do sítě městského rivala

Protesty vyústily v úterý večer, kdy bylo podle informací Amnesty International zastřeleno 12 demonstrantů. Podle svědků palbu zahájila armádu. Nespokojené davy v reakci zaútočily na dvě věznice v Lagosu, ze kterých podle posledních odhadů uniklo téměř 2000 trestanců.

Známý boxer Pála vystoupil jako řečník na Staromáku. Pak seskočil z pódia, aby se postavil chuligánům

„Poklidné protesty přerostly v monstrum, které ohrožuje dobro naší společnosti. V celém státě zavádím 24hodinový zákaz vycházení,“ napsal na Twitter guvernér Lagosu Babajide Sanwo-Olu, který zároveň obyvatele, aby umožnili bezpečnostním složkám přijmout opatření k zastavení násilí. Jenže potyčky demonstrantů s policií pokračují i nadále. 

Situace není lhostejná ani Anthonymu Joshuovi. Dvojnásobný šampion v těžké váze se sice narodil v britském Watfordu, ale jeho rodiče pochází právě z Nigérie, otec Robert zde stále žije. K africkému kontinentu proto AJ chová vřelý vztah. Má ho vytetovaný na rameni, s domovinou svých nejbližších viditelně zvýrazněnou.

„Modlím se za mír a pozitivitu. Vím, že obyčejní lidí nechtějí byt vyslyšeni kvůli sobě, ale kvůli dalším generacím. Veškeré násilí a zabíjení je strašné. To všechno jen proto, že lidé chtějí žít v míru?“ vyjádřil na Twitteru podporu demonstrantům. 

Dění ve své rodné zemi už v úterý okomentoval také fotbalista Odion Ighalo, který obléká dres Manchesteru United. 

„Nigérijská vláda je celosvětovou ostudou. Zabíjí vlastní občany, posílá do ulic armádu proti neozbrojeným občanům kvůli tomu, že protestují za svá práva. Už toho máme dost a nechceme to dál snášet,“ řekl po vítězném utkání proti PSG.

„Svým bratrům a sestrám chci vzkázat, aby zůstali doma. Prosím, nechoďte ven. Vláda je plná vrahů, která se zabíjením nepřestane, dokud o tom nebude mluvit celý svět,“ dodal jednatřicetiletý útočník, jenž se narodil právě v Lagosu.