Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Je Giro rozhodnuto? Zdá se, že ano. Quintanna zvýšil v horách náskok

Sport

  17:53
MONTE GRAPPA - Nairo Quintana dominoval na Giru v horské časovce a jeho náskok už činí 3:07 minuty před krajanem Uránem. Navzdory sobotní hrozbě jménem Monte Zoncolan je na nejlepší cestě za svým (i kolumbijským) prvním titulem z druhého největšího cyklistického závodu planety.

Columbijský cyklista Nairo Quintana v růžovém pro lídra průběžného pořadí. foto: ČTK/AP

"Stále ještě není nic rozhodnuto. Stále zbývají tři dny a stát se v nich může cokoliv," říkal Nairo Quintana na startu 19. etapy Gira.

Stalo se však to, že svůj náskok ještě navýšil.

Ovládl časovku o 17 vteřin před domácím Aruem a o 1:26 před Uranem. Slavil své druhé etapové prvenství na letošním ročníku. "Toto je patron Gira," velebil jej hlasatel.

"Přijela za mnou dnes rodina z Kolumbie, a ta mi dodala sílu. Nemusel jsem dnes vyhrát etapu, to nebyl můj cíl. Ale chtěl jsem se přiblížit k titulu. Což jsem dokázal," líčil.

Sice se před nimi tyčí sobotní Monte Zoncolan, považovaný mnohými za druhé nejobtížnější stoupání na všech Grand Tours (hned po španělském Angliru). Ale při současné Quintanově vrchařské formě je nepravděpodobné, že by právě zde svůj růžový dres ztratil.

"Výškový rozdíl? To mi sedí"

Pouze v úvodní rovinaté pasáži z Bassana del Grappa byl tentokrát Urán v časovce rychlejší. Ale jakmile se trať obrátila vzhůru k Cime Grappa, památnému vrcholu ze 2. světové války, a jakmile oba konkurenti vyměnili kola, začala být Quintanova bitva rázem vítězná. Na druhém mezičase na 19. z 26 kilometrů už vedl před Aruem a Uránovi ujížděl dokonce o půl minuty.

Stoupání, dosahující až 11 procent, bylo přesně tím, co muž v růžové časovkářské kombinéze potřeboval. "Taková časovka mi vyloženě sedí. Velký výškový rozdíl mezi startem a cílem a navrch prudké stoupání," tvrdil. Jeho agresivní styl tolik kontrastoval s Uránem, který seděl na kole mnohem klidněji, ale který také jel mnohem pomaleji.

"Mimo závody jsme s Rigobertem kamarádi. Ale na trati neexistuje přátelství, tady jsme rivalové," říkal Quintana.

Nadpozemský výkon, žasl komentátor

V jiné bitvě dne, kterou spolu sváděli dva mladíci, tlačící se na pódium Gira, italský objev roku jménem Fabio Aru zasadil drtivý úder Rafalu Majkovi. Nejen že ho deklasoval výsledkově, navíc mu zasadil i psychologický "políček", když o tři minuty dříve startujícího Poláka před cílem předjel.

S pusou doširoka otevřenou, hnaný fanatickými tifosi se Aru hnal do cíle. "Nadpozemský výkon," velebil ho komentátor společnosti RAI. Otevřel si jím cestu na stupně vítězů celého závodu, odkud vytlačil předtím třetího Francouze Rollanda. A přiblížil se na pouhých 41 vteřin druhému Uránovi.

Na Quintanu to (zatím) nestačilo. Ale jedno je jisté: Itálie má nového cyklistického hrdinu. Stejně jako Vincenzo Nibali, chystající se letos na Tour, pochází z ostrova. Jen namísto Sicílie tentokrát ze Sardinie.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 19. etapa:

Časovka jednotlivců Bassano del Grappa - Cima Grappa (26,8 km): 1. Quintana (Kol./Movistar) 1:05:37, 2. Aru (It./Astana) -17, 3. Urán (Kol./Omega Pharma-Quick-Step) -1:26, 4. Rolland (Fr./Europcar) -1:57, 5. Pozzovivo (It./AG2R) -2:24, 6. Pellizotti (It./Androni Giocattoli) -3:22, 7. Majka (Pol./Tinkoff-Saxo) -3:28, 8. Henao (Kol./Sky) -3:48, 9. Wellens (Belg./Lotto) -4:00, 10. Cataldo (It./Sky) -4:10.

Průběžné pořadí: 1. Quintana 79:03:45, 2. Urán -3:07, 3. Aru -3:48, 4. Rolland -5:26, 5. Pozzovivo -6:16, 6. Majka -6:59, 7. Evans (Austr./BMC) -9:25, 8. Kelderman (Niz./Belkin) -9:29, 9. Hesjedal (Kan./Garmin) -10:11, 10. Kiserlovski (Chorv./Trek) -13:59.

Autor:

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...