Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rakouská režie, zlobí se na Turné skokani

Sport

  19:00
INNSBRUCK/PRAHA - Ten páteční moment nezapadl. Okamžik, který možná ovlivnil další vývoj v Turné čtyř můstků. Chvíle, která nazlobila řadu skokanů, trenérů a činovníků, o fanoušcích nemluvě. A taky tak trochu přiblížila, jak to mezi můstky chodí.

Rakušan Gregor Schlierenzauer ovládl i nedělní druhý závod Turné čtyř můstků v Ga-Pa, nyní hodlá v Innsbrucku a Bischofshofenu zaútočit na kompletní sbírku prvenství. foto: ČTK

V Oberstdorfu se zahajovací díl Turné proměnil v rakouský šampionát. Na stupních se seřadili Schlierenzauer, Kofler a Morgenstern. Prvním Nerakušanem byl čtvrtý Freud z Německa, pátý skončil Japonec Ito, Roman Koudelka se blýskl sedmým místem. Rakušané slavili.

Ostatní diskutovali. Protože první kolo bylo v době, kdy už odskákala polovina závodníků, anulováno. Kvůli počasí, větru a sněžení, což někomu mohlo připomínat vánici, jinému ne.

Když se favoritům nedařilo

"V tu chvíli vedl Ito, za ním byl Slovinec Kranjec a třetí místo patřilo Koudelkovi. Všichni byli s poměrně velkým náskokem před ostatními, tedy i před Rakušany a Němci," přibližuje trenér českých reprezentantů David Jiroutek.

Většina se shodla, že první kolo mělo být dokončeno. Koudelka se nebál říci, co si myslel kdekdo – k anulování se přistoupilo hlavně proto, že řadě favoritů ze skokansky silných zemí včetně Schlierenzauera se skok nepovedl. Naopak Koudelka si v opakovaném pokusu pohoršil a cítil zklamání. "Škoda, že to zrušili, přišlo mi to nepochopitelné. Nebyl problém s větrem, ale pár favoritů neskočilo. Tak to zrušili, což bylo docela nefér," rmoutil se.

"Dobrý režisér umí i špatný příběh zakončit happy endem. A režisérem v tuto chvíli nebyla jury," usmívá se Jiroutek a nebylo těžké představit si, že má na mysli ředitele Světového poháru skokanů Waltera Hofera z Rakouska.  Fanoušci v internetových diskusích označili celou záležitost za povedené divadelní představení. "Já si to myslím taky," přikyvuje Koudelkův kondiční kouč Luboš Plecháč, který jde ještě dál.

Vedení Turné potřěbuje, avy vyhrávali Rakušané a Němci

"Vedení Turné potřebuje, aby vyhrávali Rakušané nebo Němci. Nikdo jiný, protože právě oni do toho dávají velké peníze. Rakušanům nikdo nebere, že jsou výteční, ale neanulovat to, možná by ztratili šanci na celkový úspěch. To nemohli připustit," má jasno Koudelkův guru.

Podobně se vyjadřuje slovinský kouč Vasja Bajc, jenž dovedl Jakuba Jandu ke světovým medailím a v roce 2006 i k celkovému triumfu ve Světovém poháru. "Nemůžeme Rakušanům a Němcům upírat jejich zásluhy na popularizaci skoků. Kdyby ale v Oberstdorfu vedl jejich závodník, skákalo by se dál," hlásí ze svého slovinského sídla trenérský bard Bajc, jenž nyní chystá turecké skokany na olympiádu v Soči.

Za celkové první místo v Turné je automobil značky Volkswagen. Pakliže by vítěz ovládl všechny čtyři závody, dostal by navíc milion franků (21 milionů korun). Tak dokonalý triumf dosud vyšel pouze Svenu Hannawaldovi z Německa v sezoně 2001/02, nyní na jeho rekord útočí Rakušan Gregor Schlierenzauer, vítěz závodů v Oberstdorfu a v neděli v Ga-Pa. "Teď už to možná dokáže," usmívá se Bajc.

A čeští skokané? "Nemůžeme se Oberstdorfem trápit, tak to prostě je. Ale kluci jsou dobří, Koudelka je v Turné zatím šestý, Hlava jedenáctý a Janda sedmnáctý. Už netoužíme po první třicítce, míříme výš," pochvaluje si David Jiroutek.