11. února 2008 16:37 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Rallye Dakar se stěhuje do Jižní Ameriky

Bude mít o soutěž zájem i česká legenda Loprais? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bude mít o soutěž zájem i česká legenda Loprais? | foto: Loprais Tatra TeamČTK

Paříž  Tradiční Rallye Dakar se příští rok uskuteční od 3. do 18. ledna v Argentině a v Chile. Oznámili to organizátoři slavné africké soutěže, která se kvůli bezpečnosti přestěhuje na jihoamerický kontinent.

Letošní jubilejní 30. ročník Rallye Dakar byl kvůli hrozbě teroristických útoků na poslední chvíli zrušen. Aby se problémy nemohly opakovat, rozhodli pořadatelé o přesunu slavné soutěže do jižní Ameriky.

Jezdci, kteří se chtěli zúčastnit letošního závodu, budou pro rok 2009 ve výhodě. "Při novém přihlašování od 15. května budou upřednostňováni. Kritéria zůstávají stejná," řekl novinářům šéf Dakaru Etienne Lavigne.
Pro evropské účastníky znamená nová lokalita výrazně dražší dopravu.

Letos se jako náhrada za zrušený Dakar uskuteční nový seriál závodů. Prvním z nich bude od 20. do 26. dubna Středoevropská rallye na trase dlouhé zhruba 3000 kilometrů, která povede z maďarské metropole Budapešti přes rumunské Karpaty k Balatonu. Na podzim by se měla konat ještě soutěž v Portugalsku.


ČTK