Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hledá se náhrada za Dakar

Česko

Aleš Loprais a navigátor Ladislav Lála se po zrušení rallye ocitli v absolutní prázdnotě

PRAHA V těchto hodinách se měli prodírat marockou pouští, ale místo toho se objevili v zasněžené Praze. Tatrovácká družina Aleše Lopraise stejně jako všichni účastníci zrušené Rallye Dakar se vracejí do svých domovů a řeší, co bude dál.

„Neprožívali jsme vyloženě zklamání, když jsme se v pátek dozvěděli, že se soutěže nejede,“ vzpomněl na šokující verdikt, pod nímž byli podepsáni islámští teroristé, navigátor Lopraisovy posádky Ladislav Lála.

„Seděli jsme s Alešem na brífinku a nevěřili tomu, co ředitel soutěže Etienne Lavigne vypráví. Do poslední chvíle jsme předtím něco vylepšovali na autě. Asi nejblíže tomu, k čemu by se dal náš stav přirovnat, byla absolutní prázdnota.“

Členové Loprais Tatra Teamu nyní ve shodě věří, že Rallye Dakar nezanikne a že budou o nejvyšší posty této soutěže znovu za rok bojovat.

„Dakar nezanikne. Možná se pojede jinde, časem třeba na stejné trati. To se uvidí, je to politická otázka,“ přemítal Aleš Loprais. „Určitě ale uděláme všechno pro to, abychom maratonské soutěže zase jezdili.“ Za nejdůležitější považuje synovec šestinásobného vítěze kategorie kamionů najít optimální trasu.

„V minulosti se startovalo na různých místech a pokaždé taky nebyl cíl v Dakaru. Dvakrát se například dojíždělo do Egypta, ale pořád to byla Rallye Dakar,“ uvedl Loprais. Spíš Orient než Jižní Amerika Podle něj je pravděpodobnější trasa do Orientu než v některých návrzích uvažovaná Jižní Amerika.

„Mně by se třeba líbilo Tunisko, Libye, Egypt a cíl třeba v Dubaji. Do Tuniska jezdíme testovat, jsou tam písky, které svědčí tatře,“ přál si ve čtvrtek 28letý pilot.

Frenštátská stáj rovněž řeší, jakou náhradní soutěž letos místo zrušené dakarské rallye pojede.

„O tom se musíme s dalšími předními týmy domluvit. Proto si v následujících dnech nedopřejeme žádnou dovolenou, i když by na ni byl čas. Musíme dát hlavy dohromady a táhnout za jeden provaz,“ vysvětlil řidič kopřivnického kamionu.

„Zajímají nás soutěže v Tunisku nebo v Emirátech, kde jsou krásnější duny než na Dakaru. Bojuje tam slušná konkurence kamionů a teď po zrušení naší vrcholné akce by se tam mohla sejít ještě lepší účast. Naše přítomnost by byla zajímavá i z komerčního hlediska, protože se tam vyvezlo množství tater,“ pravil.

Suchařípa asi vyrazí na lyže Volno si na rozdíl od svých týmových kolegů dopřeje herec David Suchařípa, který měl po boku Karla Lopraise usednout do novinářské vozu. „Na tyto dny jsem neměl nic domluveného. Pokusím se neplánované volno nějak smysluplně využít. Nejspíš se vypravím na lyže,“ dodal představitel doktora Kroupy.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat