Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Zmizí ‚rasistická‘ loga z dresů? Nejvyšší soud v USA dal za pravdu aktivistům

Logo Washingtonu Redskins. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo Washingtonu Redskins. | foto: www.wikipedia.org

WASHINGTON/PRAHA Logo klubu amerického fotbalu Washington Redskins s indiánským válečníkem je v ohrožení. Americký nejvyšší soud totiž zamítl stížnost klubu proti odnětí ochranné známky kvůli rasistickému logu a potenciálně tak otevřel cestu k zákazu i dalších tradičních log a názvů údajně urážejících původní obyvatele Severní Ameriky.

Jde o malé vítězství aktivistů za práva původních obyvatel Severní Ameriky, jejichž cílem je donutit klub z Washingtonu ke změně názvu.

Právníci Redskins se u vrchního soudu, který je nejvyšší soudní instancí v USA, snažili napadnout federální zákon nařizující neregistrovat ochrannou známku „znevažující živé nebo mrtvé osoby, instituce, náboženství či národní symboly“.

O tento zákon se totiž opírá rozhodnutí Úřadu pro patenty a ochranné známky z roku 2014, jež odebralo šest ochranných známek klubu Washington Redskins kvůli urážlivosti názvu klubu vůči původním obyvatelům USA. Vrchní soud však odvolání smetl ze stolu a spor tak bude pokračovat pouze u soudu nižší instance.

Zabývat se naopak bude stížností americko-asijské rockové skupiny The Slants, která zatím neúspěšně usiluje o registraci ochranné známky přesto, že její název je odkazem k nadávce lidem asijského původu (Slant Eye - šikmé oko). Všichni členové The Slants přitom mají šikmé oči.

Právníci Redskins i The Slants stavěli svoje odvolání na tom, že zákon z roku 1946 zakazující používání obchodních značek podněcujících rasovou nenávist je v rozporu s prvním dodatkem americké Ústavy hovořícím o svobodě slova a vyjadřování.

Redskins chtěli oba případy spojit a podat stížnosti dohromady, soud je ale rozdělil. Právo odvolávat se na svobodu vyjadřování má totiž podle úřadu pouze hudební skupina, jejíž veřejné působení nutně nevyžaduje ochrannou známku. Rozhodnutí v případu The Slants by mohlo výrazně ovlivnit nižší soud v kauze Redskins.

Ztráta známky=ztráta peněz

Washington Redskins je podle CNN jednou z největších značek v lize amerického fotbalu NFL, jejíž hodnota je odhadována na 2,4 miliardy dolarů (přes 58 miliard korun). Název Redskins používá klub od roku 1933, poprvé jej nechal zaregistrovat v roce 1967.

Web MSN citoval vedení klubu, jež si zoufá nad tím, že vybudování obchodní známky kolem názvu Washington Redskins stálo desítky milionů dolarů a její případná ztráta by byla pro klub „nesmírně obtížná a nákladná“.

NHL - Chicago Blackhawks

Logo klubu NHL Chicago Blackhawks

Federální ochranná známka totiž mimo jiné zaručuje dohled nad hranicemi a brání tak dovozu a prodeji padělaného zboží.

Pokud by skutečně došlo k soudnímu zákazu značky Washington Redskins, mohlo by to otevřít cestu ke zrušení dalších zavedených sportovních značek s Indiány ve znaku. Již několik let se debatuje například o logu hokejového týmu Chicago Blackhawks, jejž zdobí rovněž hlava indiánského válečníka, či Clevelandu Indians z baseballové MLB.

V letošní anketě deníku Washington Post se přitom 9 z 10 občanů hlásících se k původnímu obyvatelstvu USA vyslovilo proti zákazu názvu Redskins (“Rudé kůže“ či “Rudoši“) s tím, že jim urážlivý nepřijde.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Tadeáš Drahorád ze společnosti Go4Gold, která pro Spartu nové logo připravila | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Tadeáš Drahorád ze společnosti Go4Gold, která pro Spartu nové logo připravila | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Tadeáš Drahorád ze společnosti Go4Gold, která pro Spartu nové logo připravila | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...